Blog

Zamieszki w RPA: Liczenie kosztów

Gdy spokój powoli wraca na ulice prowincji KwaZulu-Natal i Gauteng w RPA, firmy i obywatele zaczynają liczyć koszt tygodniowej przemocy. Protesty wywołane uwięzieniem byłego prezydenta Jacoba Zumy za obrazę sądu szybko przerodziły się w sceny bezprawia.

W telewizyjnym przemówieniu do narodu w piątek wieczorem (16.07.2021) prezydent Cyril Ramaphosa opisał wydarzenia z ostatniego tygodnia jako „próbę powstania”.

„Wynikający z tego chaos jest wykorzystywany jako zasłona dymna do sabotażu gospodarczego poprzez ukierunkowane ataki na ciężarówki, fabryki, magazyny i inną infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania naszej gospodarki i świadczenia usług naszym ludziom” – powiedział.~ 153~

Agencje bezpieczeństwa w RPA prowadzą śledztwo w sprawie dwunastu osób, które prawdopodobnie przyczyniły się do podżegania do przemocy. Większość z nich była powiązana z administracją pana Zumy. Już aresztowano byłego starszego agenta bezpieczeństwa sprzymierzonego z krajową jednostką szpiegowską.

W piątek co najmniej 212 osób straciło życie w wyniku przemocy. 180 w KwaZulu-Natal i 32 w Gauteng. Dodatkowo w związku z zamieszkami aresztowano ponad 2550 osób, a rząd obiecuje szybkie rozpatrzenie ich oskarżenia.

W swoim przemówieniu prezydent powiedział, że chaos panujący w kraju spowodował rozległe szkody w 161 centrach handlowych, 11 magazynach, 161 punktach sprzedaży alkoholu i ośmiu fabrykach. Wystąpiły również znaczne uszkodzenia infrastruktury, takiej jak drogi, zwłaszcza w KwaZulu-Natal.

W przypadku gospodarki, która już zmagała się z poważnymi skutkami środków powstrzymujących Covid-19, trwająca tydzień przemoc prawdopodobnie pogorszy sytuację. Międzynarodowa firma konsultingowa PwC przewiduje już utratę miejsc pracy w tysiącach.

„Z naszej perspektywy wydarzenia te zasadniczo spowodowały, że kluczowe obszary gospodarek Gauteng i KwaZulu-Natal zostały objęte wirtualną blokadą poziomu 5” — czytamy w oświadczeniu PwC.

Chociaż nadal nie jest jasne, jak wielkie szkody poniósł kraj, niektórzy niezależni ekonomiści szacują tę liczbę na 1,5 miliarda dolarów.

Pan Ramaphosa mówi, że jego rząd jest na zaawansowanym etapie oceny, jakiego rodzaju pomocy firmy, w tym małe, będą potrzebowały, aby odzyskać siły. Większość dotkniętych firm twierdzi, że otwarcie ich drzwi zajmie im miesiące.

Zespół w Prezydencji i Skarbie Państwa ciężko pracuje nad opracowaniem kompleksowego pakietu wsparcia do rozpatrzenia przez Gabinet.

Wkrótce będziemy mogli ogłosić dalsze informacje w tej sprawie.https://t.co/fFlI9KpMHg

— Cyril Ramaphosa 🇿🇦 #StaySafe (@CyrilRamaphosa) 16 lipca 2021

Nie udało mu się również oskarżyć instytucji bezpieczeństwa jego administracji o to, że nie przewidziały i nie zapobiegły powszechnemu chaosowi.

„Musimy przyznać, że nie mieliśmy możliwości i planów, aby zareagować szybko i zdecydowanie. Nasza policja stanęła w obliczu trudnej sytuacji i wykazała godną pochwały powściągliwość, aby zapobiec utracie życia lub dalszej eskalacji” – powiedział.

Prezydent bronił swojej niechęci do ogłoszenia stanu wyjątkowego, mówiąc, że powinien on być traktowany tylko jako ostateczność, ponieważ „pozwoliłby na drastyczne ograniczenie podstawowych praw zawartych w naszej konstytucji, czego żaden odpowiedzialny rząd nie chciałby zrobić, chyba że było absolutnie konieczne.

Rząd wysłał łącznie 25 000 żołnierzy na ulice dwóch najbardziej dotkniętych prowincji, aby pomóc policji w przywróceniu normalności.

Chaos zakłócił również trwające ćwiczenia szczepień przeciwko Covid-19, a rząd ma nadzieję wkrótce przywrócić usługi.

W perspektywie krótkoterminowej ważne jest, abyśmy jak najszybciej przywrócili program szczepień i nie będziemy szczędzić wysiłków w tym zakresie.https://t.co/fFlI9KpMHg

— Cyril Ramaphosa 🇿🇦 #StaySafe (@CyrilRamaphosa) 16 lipca 2021

Republika Południowej Afryki wprowadziła obecnie blokadę poziomu 4 w całym kraju, aby poradzić sobie z pandemią. Oczekuje się, że wydarzenia z ostatniego tygodnia, podczas których protestujący rabowali sklepy i starli się z policją i bezpieczeństwem społeczności, mogą pogorszyć sytuację.

 

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video