Blog

Zambia militaryzuje swoje siły policyjne przed sondażami w 2021 r.

~ 152 ~ PODCZAS PODCZAS gdy kraj zmaga się z nową pandemią wirusa Corona 2019, a przypadki wymykają się spod kontroli i liczba zgonów w społeczności rośnie wykładniczo, przywódcy polityczni Zambii nadal priorytetowo traktują działania mające na celu zapewnienie im dalszego sprawowania urzędu.

Rząd Zambii zajął twarde stanowisko przeciwko mobilizacji partii opozycyjnych i nadal zwiększał swoje możliwości tłumienia zgromadzeń publicznych, protestów, zamieszek, w tym pokojowych zgromadzeń.

Niedawno zambijska młodzież zaniepokojona złym stanem gospodarki i rosnącą korupcją powiadomiła policję o zamiarze zorganizowania pokojowych protestów publicznych. Policja odmówiła im bezpieczeństwa i wysłała setki policjantów i sprzętu do tłumienia zamieszek w całej Lusace, aby ich powstrzymać. Jednak młodzież wymanewrowała policję i zorganizowała protest w buszu i transmitowała go na żywo na swoich platformach społecznościowych.

Wiadomości o pozytywnym wyniku testu na COVID-19 wiceprezydenta Zambii zostały przyćmione barwnym przekazaniem sprzętu wojskowego policji Zambii. Odkąd prezydent Lungu doszedł do władzy w 2015 roku, dużo zainwestował w zbrojenie policji. W 2016 roku policja w Zambii nabyła 3 Maraudery dla jednostki paramilitarnej i 15 Mavericków dla policji ogólnej. Pojazdy opancerzone były w pełni wyposażone, aby stłumić każdą niestabilną sytuację.

W styczniu 2015 r. rząd ogłosił, że zakupił trzy śmigłowce dla policji Zambii w celu usprawnienia operacji.

Najnowsza oferta zaprezentowana 19 sierpnia 2020 r. składała się z różnego nowoczesnego sprzętu do tłumienia zamieszek, aby umożliwić funkcjonariuszom radzenie sobie w każdej sytuacji w celu utrzymania prawa i porządku.

Przemawiając podczas ceremonii przekazania, która odbyła się w Lilayi Police Training College, Minister Spraw Wewnętrznych Hon Stephen Kampyongo powiedział, że tylko elementy o nastawieniu przestępczym powinny się martwić, że rząd nabył taki sprzęt, dodając, że zamiast tego powinno to uszczęśliwić miłujących pokój Zambijczyków.

„Nie damy się wykoleić fotelowym krytykom, którzy są zdeterminowani, by potępić każdy element rozwoju, który prezydent Edgar Chagwa Lungu i jego rząd inicjuje w interesie narodowym, ponieważ dla nas jako spraw wewnętrznych pokój i bezpieczeństwo tego narodu są najważniejsze – powiedział Hon Kampyongo.

Hon Kampyongo powiedział, że rząd będzie nadal wyposażał i modernizował policję, aby była w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji w dążeniu do zachowania pokoju i bezpieczeństwa.

Nowy przekazany sprzęt obejmuje pojazdy opancerzone i do przewozu koni, armatki wodne, karetki pogotowia, pojazdy do badania miejsca zbrodni, transporter dla psów, pojazdy silnikowe ratownicze i inny specjalistyczny sprzęt.

A ze swojej strony Generalny Inspektor Policji Kakoma Kanganja podziękował rządowi i prezydentowi Edgarowi Lungu za ich ciągłe wsparcie dla policji.

Pan Kanganja zobowiązał się odwzajemnić zobowiązanie rządu poprzez zapewnienie, by prawo i porządek panowały podczas i po wyborach prezydenckich i powszechnych w 2021 r.

To ciągłe uzbrojenie policji niepokoi interesariuszy. Nowe stroje zostały zakupione za nieujawnioną wartość, a wezwania do ujawnienia wartości zostały odrzucone. Opozycyjni Patrioci na rzecz Postępu Gospodarczego zastanawiali się, dlaczego rząd wydaje pieniądze na używane pojazdy opancerzone, których żywotności nie można określić, twierdząc, że jest to marnowanie środków publicznych.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video