Blog

Wiek nie jest problemem, Malawi musi odejść od polityki osobowości

Wydaje się, że Malawi żyje w niekończącym się cykl wyborczy. W lokalnej polityce zawsze chodzi o następne wybory, tak samo jak o polityków zawsze pozycjonujących się na najwyższych stanowiskach rządowych i publicznych, gdzie dobrodziejstwa tego pokojowego kraju są dzielone, z dala od większości jego obywateli, którzy muszą zmagać się z biedną opinią publiczną usługi na co dzień. Gdyby zarządzanie polegało na wyborach, Malawi radziłoby sobie bardzo dobrze. Ale rządzenie polega na świadczeniu usług publicznych dla wszystkich obywateli, niezależnie od ich statusu społeczno-politycznego. W Malawi tak nie było – rządy w Malawi dotyczą rządzących i ich kumpli.

To dlatego Malawijczycy są coraz bardziej sfrustrowani systemami rządzenia kraju, które pozwalają na rozkwit kumoterstwa, nepotyzmu, plemienności i korupcji. Frustracje można rozpoznać po apelach o federalny system rządów bezpośrednio po wyborach w 2014 roku. Kiedy politycy, zwłaszcza ci z regionów centralnych i północnych, uznali, że ich regiony zostały pominięte w gabinecie Petera Muthariki. Cała sprawa opiera się na zrozumieniu, że ci, którzy mają dostęp do pulsu publicznego, będą zagospodarowywać tylko swoje tereny przydomowe i najprawdopodobniej tylko ci w ich kręgach będą korzystać z dobrodziejstw ziemi.

Nic dziwnego, że każdy, kto ma czas i niewielkie zasoby, uważa, że ​​najbardziej realną opcją jest założenie własnej partii politycznej. Obecnie Malawi ma ponad 50 zarejestrowanych partii politycznych. Justin Malewezi może być jedynym byłym wiceprezydentem, który nie „posiada” partii politycznej. Najnowszą partią polityczną może być obecny wiceprezydent Saulosi Chilima, którego ugrupowanie separatystów z rządzącej Demokratycznej Partii Postępu (DPP) nabiera rozpędu – przynajmniej wśród nielicznych miejskich elit i sfrustrowanych polityków, którzy wypadli z łask DPP.

Całość nosi znamiona korupcji. Tylko ci, którzy są poza gabinetem Muthariki, zdecydowali się podążać za Chilimą – a sam prezydent przyznał, że wyznawcy Chilimy to niezadowolona grupa, która została pominięta na stanowiskach publicznych i rządowych. Wiceprezydent potępił to, co nazywa „żenującym poziomem” korupcji w swoim rządzie, kiedy tylko mu to odpowiadało.

Nieoceniona jest tutaj ta sama stara polityka – jeśli w ogóle, obóz Chilimy podkreślał, że Chilima w wieku 45 lat jest bardzo energiczny i być może ma świeższe pomysły niż 77-letni Peter Mutharika. Argument o wiek zyskał na popularności, poseł Nsanje South West, Joseph Chidanti Malunga podobno stara się złożyć w parlamencie wniosek o ograniczenie wieku prezydenckiego do 65 lat. Zgadzam się z Edgem Kanyongolo, ekspertem prawa konstytucyjnego z Chancellor College, który powiedział gazecie Weekend Nation, że obecnie nie ma przekonujących powodów, aby uzasadnić ograniczenie wiekowe.

Chociaż jest to osobna kwestia, widzę, że ci, którzy opowiadają się za sprawą Chilimy przez jego wiek, mają takie samo prawo. Ci, którzy opowiadają się za Chilimą, muszą podać Malawijczykom przekonujące powody – na przykład dlaczego jest on człowiekiem, który wyciągnie Malawi z ekonomicznego koszmaru. Na pewno nie sam wiek. Malawi jest tam, gdzie jest dzisiaj, nie z powodu sędziwych czy starych przywódców, ale dlatego, że ma system polityczny, który pozwala na kumoterstwo, nepotyzm i trybalizm, co nieuchronnie prowadzi do korupcji.

Malawi potrzebuje systemu, w którym ludzie podążają za politykami i partiami politycznymi, ponieważ zgadzają się na określone idee polityczne i ideologie. W obecnej sytuacji polityka Malawi opiera się na osobowościach, co jest receptą na wszelkiego rodzaju bolączki, które uwięziły ten kraj w skrajnym ubóstwie. Nic dziwnego, że posłowie z niepełnoetatowego parlamentu Malawi woleliby prosić o odwierty – nie wspominając o wodzie z kranu – niż dyskutować, jak rozwiązać odwieczny kryzys energetyczny w kraju. Malawi ma partie opozycyjne, które zawsze chętnie się nie zgadzają i rozmawiają o wszystkim z ław rządowych, ale nie mogą nawet wymyślić budżetu cienia, aby pokazać, jakie mają pomysły. Wybory w 2019 roku dotyczą tej samej starej polityki personalnej.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video