Przepisy

Ugali

UGALI – KENIJSKA KASZKA KUKURYDZIANA
Prosta i satysfakcjonująca kaszka kukurydziana z Kenii, zwana Ugali, jest idealnym dodatkiem do zup, gulaszów i pikantnych curry.

Trochę historii ugali

Przed XIX wiekiem sorgo i proso były podstawowymi zbożami produkowanymi i spożywanymi w Kenii. Kukurydza, główny składnik ugali, została wprowadzona na te tereny przez portugalskich handlarzy. Początkowo była produkowana na eksport, ale w końcu została przyjęta przez miejscowych, którzy przekształcili ją w prostą i pożywną kaszkę zwaną ugali.

Obecnie ugali jest podstawą kenijskiej diety, spożywaną codziennie przez wiele osób. Zazwyczaj podawane jest jako dodatek – idealny do gulaszu, curry lub dań wegetariańskich.

Jeśli odwiedzisz Kenię, nie zdziw się, gdy zobaczysz miejscowych jedzących ugali rękami, używając go niemal jak przyboru kuchennego. Właściwym sposobem jest oderwanie odrobiny palcami, zwinięcie w kulkę i użycie kciuka do zrobienia małego wgłębienia do nabierania kęsów gulaszu.

Uwagi dotyczące przepisu

Ugali zazwyczaj nie wymaga użycia soli. Ten przepis jest zgodny z tą tradycją. Jeśli Twoje kubki smakowe wymagają odrobiny soli, po prostu dodaj dużą szczyptę soli do wody na początku gotowania lub dodaj solone masło po ugotowaniu.

Do gotowania ugali należy używać solidnej drewnianej łyżki. Spodziewaj się, że proces ten będzie wymagał sporej pracy, ponieważ ciasto staje się dość sztywne.

Będziesz wiedział/a, że ugali jest ugotowane, kiedy zacznie odrywać się od boków patelni i zacznie nabierać aromatu prażonej kukurydzy.


Przepis Ugali

Prosta i sycąca, kenijska kaszka kukurydziana o nazwie Ugali jest idealnym dodatkiem do zup, gulaszów i pikantnych curry.

Składniki:

  • 474 ml wody
  • 187 gramów średnio lub grubo zmielonej białej mąki kukurydzianej (biała jest tradycyjna, ale żółta też się nadaje)


Instrukcje

Doprowadzić wodę do wrzenia w średnim rondlu.
Zmniejsz ogień do niskiego i stale mieszając trzepaczką, powoli dodawaj do wrzącej wody mąkę kukurydzianą. Ugali zacznie dość szybko gęstnieć.
Kontynuuj gotowanie na małym ogniu, mieszając co około minutę mocną drewnianą łyżką, aż ugali zacznie odrywać się od ścianek naczynia i trzymać się razem, a także nabierze aromatu prażonej kukurydzy. Natychmiast wyjmij na talerz do serwowania. Jeśli chcesz, za pomocą łyżki lub łopatki szybko uformuj ugali w gruby dysk lub okrąg.

Ugali będzie twardnieć w miarę stygnięcia i będzie wystarczająco grube, aby kroić je nożem (podobnie jak twardą polentę).
Podawaj z kenijskim curry wołowym lub ulubionym gulaszem.

Uwagi

Ugali to kaszka kukurydziana podobna do polenty.

Do gotowania ugali należy używać solidnej drewnianej łyżki. Spodziewaj się, że w trakcie tego procesu będziesz musiał/a się napracować, ponieważ ciasto staje się dość sztywne.

Będziesz wiedział/, że ugali jest ugotowane, kiedy zacznie odrywać się od boków patelni i zacznie nabierać aromatu prażonej kukurydzy.

Smacznego!

Autorka przepisu: Sandra Mukidza