Sport

Tunezyjka Ons Jabeur jako pierwsza Afrykanka dotarła do finału Wimbledonu

Ons Jabeur właśnie dopisała kolejny niezwykły rozdział do swojej przełomowej kariery. Dzięki wspaniałemu zwycięstwu 6-2 3-6 6-1 nad Tatjaną Marią, Tunezyjka podniosła na duchu cały kontynent, stając się pierwszą Arabką i pierwszą Afrykanką, która dotarła do finału Wimbledonu. Obydwie zawodniczki znalazły się w półfinale swojego pierwszego Wielkiego Szlema, a ten mecz pomiędzy dwoma bliskimi przyjaciółkami oznaczał, że tylko jedna z nich mogła kontynuować swoją niezwykłą historię w Wimbledonie do 9 lipca. 27-latka pokazała swojego ducha walki w całej swojej karierze. Chociaż przegrała w rundzie wstępnej majowego French Open, kilka tygodni później wróciła do gry i wygrała singlowe mistrzostwa Women's Tennis Association (WTA) w Berlinie. Dwa tygodnie wcześniej z powodu kontuzji kolana musiała wycofać się z zawodów w Eastbourne, gdzie wystąpiła w parze z Sereną Williams w deblu. Jabeur została sklasyfikowana jako nr 2 na świecie przez Women's Tennis Association 22 czerwca 2022 roku. Jest aktualną zawodniczką nr 1 w Tunezji i najwyżej notowaną afrykańską i arabską tenisistką w historii rankingów Association of Tennis Professionals (ATP) i WTA. Nazywana przez wielu Tunezyjczyków "ministrem szczęścia", Jabeur urodziła się jako jedna z czwórki rodzeństwa w nadmorskiej miejscowości Ksar Hellal na południu kraju. W wieku 13 lat przeprowadziła się do stolicy Tunezji, aby trenować w krajowej akademii sportowej, a w wieku 16 lat wygrała turniej French Open w kategorii juniorek. Następnie wspięła się do Top 100 do końca 2017 roku, Top 50 do końca 2020 roku i Top 10 do końca 2021 roku. W finale 9 lipca zmierzy się z Eleną Rybakiną, która ogłuszyła byłą mistrzynię Simonę Halep w prostych setach, by dotrzeć do dziewiczego finału Wimbledonu.

Ons Jabeur właśnie dopisała kolejny niezwykły rozdział do swojej kariery.

Dzięki wspaniałemu zwycięstwu 6-2 3-6 6-1 nad Tatjaną Marią, Tunezyjka podniosła na duchu cały kontynent, stając się pierwszą Arabką i pierwszą Afrykanką, która dotarła do finału Wimbledonu.

Obydwie zawodniczki znalazły się w półfinale swojego pierwszego Wielkiego Szlema, a ten mecz pomiędzy dwoma bliskimi przyjaciółkami oznaczał, że tylko jedna z nich mogła kontynuować swoją niezwykłą historię w Wimbledonie do 9 lipca.

27-latka pokazała swojego ducha walki w całej swojej karierze.

Chociaż przegrała w rundzie wstępnej majowego French Open, kilka tygodni później wróciła do gry i wygrała singlowe mistrzostwa Women’s Tennis Association (WTA) w Berlinie.

Dwa tygodnie wcześniej z powodu kontuzji kolana musiała wycofać się z zawodów w Eastbourne, gdzie wystąpiła w parze z Sereną Williams w deblu.

Jabeur została sklasyfikowana jako nr 2 na świecie przez Women’s Tennis Association 22 czerwca 2022 roku. Jest aktualną zawodniczką nr 1 w Tunezji i najwyżej notowaną afrykańską i arabską tenisistką w historii rankingów Association of Tennis Professionals (ATP) i WTA.

Nazywana przez wielu Tunezyjczyków “ministrem szczęścia”, Jabeur urodziła się jako jedna z czwórki rodzeństwa w nadmorskiej miejscowości Ksar Hellal na południu kraju.

W wieku 13 lat przeprowadziła się do stolicy Tunezji, aby trenować w krajowej akademii sportowej, a w wieku 16 lat wygrała turniej French Open w kategorii juniorek.

Następnie wspięła się do Top 100 do końca 2017 roku, Top 50 do końca 2020 roku i Top 10 do końca 2021 roku.

W finale 9 lipca zmierzy się z Eleną Rybakiną, która rozgromiła byłą mistrzynię Simonę Halep w prostych setach, by dotrzeć do pierwszego finału Wimbledonu.