Blog

Potwierdzono i udowodniono: Togo jest dyktaturą

Kraj prezydenta Togo Faure Gnassingbé jest dyktaturą. Taki jest werdykt wydany przez gazetę „The Economist”, brytyjski magazyn informacyjny, w skład którego wchodzi konsorcjum medialne, które opublikowało raport krajowy za 2019 r. według indeksu demokracji. Indeks, który podkreśla możliwości prawdziwie demokratycznego kraju.

Taka klasyfikacja nie będzie zaskoczeniem dla większości Togojczyków, którzy nadal twierdzą, że ich kraj to dyktatura, monarchia i dynastia. Istnieje wiele przesłanek potwierdzających, że od 1967 roku Togo jest rządzone przez rodzinę Gnassingbé i aparatczyków. Od ponad pół wieku nie doszło do żadnej zmiany, pomimo zaciekłego pragnienia Togijczyków, aby inni przywódcy kierowali ich losem; zmarnowany wysiłek. Siła ramion przeciwko gołym rękom.

Reżim togijski jest jednym z najbardziej krwiożerczych i brutalnych w Afryce Zachodniej. Nic dziwnego, że Togo jest reżimem autorytarnym, podobnie jak Korea Północna, uzyskując średnio 3,1 na 10 punktów w porównaniu z indeksem demokracji (The Economist). Rzeczywiście, raport opublikowany przez The Economist jest niewątpliwie przeznaczony dla pewnej opinii międzynarodowej, która udaje, że nie zdaje sobie sprawy z dramatu rozgrywającego się w tym małym prostokącie kraju o powierzchni 56 600 km2 dla populacji zaledwie 7 milionów dusz .

Według The Economist indeks demokracji jest oceniany na 10 i wyróżnia 4 grupy krajów na całym świecie. Kraje z pełną demokracją mają wskaźnik wyższy niż 8. Wskaźnik wynosi od 6 do 8 dla krajów z niedoskonałą demokracją. Te z indeksem między 4 a 6 nazywane są reżimami hybrydowymi. A reżimy autorytarne są tam, gdzie wskaźnik jest niższy 4. Podczas gdy Norwegia, Irlandia i Szwecja mają przewagę pod względem demokracji, Francja (która twierdzi, że jest krajem, który ceni sprawiedliwość i równość), zajmuje 29. sklasyfikowany jako kraj o niedoskonałej demokracji.

Pod względem demokracji Togo jest najgorszym uczniem, daleko w tyle za Beninem i Ghaną, swoimi bezpośrednimi sąsiadami.

Indeks „The Economist” opiera się na takich kryteriach, jak procesy wyborcze i pluralizm, funkcjonowanie rządu, udział w polityce, kultura polityczna i swobody obywatelskie. Fakt, że Togo znajduje się na tym samym poziomie, co Korea Północna, daje nam lepszy wgląd w realia tego kraju, który wykorzystuje demokratyczny skład, aby sprawiać wrażenie politycznie renomowanego.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video