Blog

Tanzania decyduje w związku z zarzutami spisku w celu sfałszowania sondaży

29 milionów zarejestrowanych wyborców w Tanzanii ma dziś (28.10.2020) oddać głos ich głosów w wyborach prezydenckich, w których urzędujący John Pombe Magufuli (JPM) z Chama Cha Mapinduzi (CCM) walczy z głównym kandydatem opozycji Tundu Antipas Lissu z Chama Cha Demokrasia na Maendeleo (Chadema).

Lissu wrócił do kraju pod koniec lipca, aby ubiegać się o najwyższe stanowisko w Tanzanii po spędzeniu trzech lat na wygnaniu w Belgii po próbie zamachu w 2017 roku. Państwowa Komisja Wyborcza Tanzanii (NEC) zatwierdziła 15 kandydatów do kandydowania na prezydenta kraju. Wyborcy będą też wybierać przedstawicieli do rady miejskiej i posłów na parlament.

Chadema zarzuca spisek mający na celu sfałszowanie dzisiejszego głosowania. Przemawiając na ostatnim wiecu w Dar es Salaam we wtorek, kierownictwo partii pod przewodnictwem Lissu twierdziło, że istnieją plany zablokowania ich agentom partyjnym dostępu do lokali wyborczych. Zaapelowali do swoich zwolenników, aby po oddaniu głosu pozostali w lokalach wyborczych, aby chronić swój głos.

Wczesne głosowanie na pół-autonomicznym archipelagu Zanzibaru, które rozpoczęło się we wtorek, zostało zakłócone przypadkami przemocy, w wyniku których aresztowano kandydata ACT Wazalendo na prezydenta Zanzibaru Maalima Seifa Sharifa Hamada wraz z 72 innymi osobami. Ahmad został aresztowany w lokalu wyborczym, kiedy poszedł oddać głos. Jego partia napisała później na Twitterze, że został zwolniony. Jest głównym pretendentem Husseina Ali Mwinyi z CCM, byłego ministra spraw wewnętrznych w rządzie Magufuliego.

NEC ogłosiła również nowe przepisy, które podają w wątpliwość przejrzystość ćwiczenia. Przemawiając podczas zaprzysiężenia agentów kandydata na prezydenta w Dar es Salaam, przewodniczący komisji wyborczej, emerytowany sędzia Semistocles Kaijage, powiedział, że dziennikarze nie będą mogli filmować, robić zdjęć ani przeprowadzać wywiadów w lokalach wyborczych. Agenci partyjni nie będą mogli również wchodzić do lokali wyborczych za pomocą telefonów komórkowych.

Twitter podniósł również alarm o wykryciu ograniczania i blokowania sieci w Tanzanii przed sondażami, stwierdzając, że takie działania są „niezwykle szkodliwe i naruszają podstawowe prawa człowieka i zasady otwartego internetu”.

Przed jutrzejszymi wyborami w #Tanzania obserwujemy pewne blokowanie i ograniczanie przepustowości Twittera. #TanzaniaDecides2020

Zamykanie Internetu jest niezwykle szkodliwe i narusza podstawowe prawa człowieka oraz zasady #OpenInternet #KeepItOn https://t.co/Q2SJfsFUiD

— Polityka publiczna Twittera (@Polityka) 27 października 2020

Kandydaci mieli 63 dni na objazd kraju, sprzedając swój program wyborcom. Podczas gdy Magufuli ma nadzieję na drugą pięcioletnią kadencję w oparciu o swoje osiągnięcia w zakresie rozwoju, jego główny pretendent Lissu zrobił dziury w jego historii praw człowieka w ciągu ostatnich pięciu lat jego prezydentury, która charakteryzowała się duszącą opozycją i wolnością prasy .

Lissu planuje zastąpić obecny system administracyjny systemem federalnym, w którym zostanie wprowadzona trójstopniowa struktura zarządzania.

Niedawne badanie opublikowane przez KAS Media Africa oskarżyło tanzańskie media o nieodpowiednie spełnianie swojej roli polegającej na edukacji wyborców i ustalaniu programu debaty publicznej w okresie kampanii. W raporcie stwierdzono, że tanzańskie media nie zapewniły uczciwej relacji z kandydatem na prezydenta Chademy w okresie kampanii, podczas gdy ich odpowiedniki drukowane, mimo że starały się być uczciwe, nie przedstawiły krytycznej analizy manifestu kandydatów i nie skrytykowały nadużycia środków publicznych przez państwo podczas ich kampanii. kampanie.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video