Przyprawy i składniki

Suszona Ryba W Kuchni Afryki Zachodniej

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O E-BOOKU…

W regionie Afryki Zachodniej Suszona Ryba jest ważną przyprawą, cenioną za podmuch umami i używaną do wzmacniania smaku zup, sosów, owsianek itp. Ma intensywny smak i aromat, który dodaje potrawom głębi. Niektóre z suchych ryb powszechnie spożywanych w regionie to sztokfisz (okproko, panla), bonga (shawa), adwene, agbodo i koobi.

Przed wprowadzeniem kostek bulionowych do Afryki Zachodniej do przyprawiania potraw używano intensywnie aromatyzowanych suszonych ryb i innych przypraw, takich jak sfermentowana fasola chleba świętojańskiego. Nasze zamiłowanie do ryb jako wzmacniacza smaku jest widoczne w zamiłowaniu do rybnych przypraw, takich jak shito (Ghana) i lanhouin (Republika Beninu). Suszone ryby szczególnie dobrze komponują się z pikantnymi potrawami; i nie tylko przyprawia jedzenie, ale także dodaje tekstury. Jest rozkosz, gdy wgryziesz się w kawałek ryby w zupie.

Ryby są podstawowym źródłem białka w diecie Afryki Zachodniej, które również jest łatwo psujące się. Dlatego suszenie jest formą konserwacji, która jest doskonała dla regionu, ponieważ eliminuje zależność od zamrażarek, które nie są dostępne dla wszystkich. Ułatwia również transport łatwo psujących się towarów w przypadku braku infrastruktury łańcucha chłodniczego. Suszona ryba jest przystępna cenowo i bardziej dostępna dla ludzi niż świeża ryba.

Suszenie ryby powoduje koncentrację aromatów w rybie, co sprawia, że ​​mały kawałek ma duży wpływ na smak. To jeden ze znaczących walorów tej przyprawy. Oprócz charakterystycznych ostrych smaków, suszone ryby są również dobrym źródłem dobrej jakości białka i niezbędnych składników odżywczych.

Suszenie dymem vs suszenie powietrzem ~ 653 ~

Suszenie wędzarnicze i suszenie powietrzem to główne metody produkcji suszonych ryb. Oba są stosowane jako metody konserwacji, czasami oprócz solenia lub peklowania.

Suszenie dymem ~ 753 ~

Jest to bardziej powszechna metoda konserwowania ryb w regionie Afryki Zachodniej. Wędzenie to proces wystawiania żywności na działanie dymu z palącego się drewna. Dym nadaje smak. Pomaga także konserwować żywność, zmniejszając zawartość wilgoci i wprowadzając do żywności pewne substancje chemiczne, które działają jak naturalne środki konserwujące.

Suszenie dymu jest inne; i nie należy go mylić z paleniem na gorąco. Ryba wędzona na gorąco jest zwykle soczysta i ma wysoką zawartość wilgoci. Wędzenie trwa kilka godzin i chroni ryby tylko przez kilka dni. Wędzona makrela jest przykładem ryby wędzonej na gorąco.

W przypadku suszenia wędzarniczego wędzenie jest łączone z suszeniem, aby wydłużyć okres przydatności do spożycia ryb w warunkach otoczenia na dłuższy okres. Tutaj ryby gotuje się i suszy poprzez wędzenie w piecu przez 10-18 godzin w kontrolowanych temperaturach. Suszona wędzona ryba jest zazwyczaj twarda i nie można jej używać bez moczenia w wodzie w celu nawodnienia.

Suszenie powietrzem

Suszenie powietrzem nie wiąże się z paleniem ani żadną formą ciepła. Ryba jest wystawiona na działanie suchego, chłodnego powietrza w celu zmniejszenia zawartości wilgoci. Podobnie jak w przypadku suszenia wędzarniczego, ryby są konserwowane dzięki temu, że wilgoć jest niedostępna dla drobnoustrojów. Ta metoda wykorzystuje siłę słońca i wiatru do usuwania wilgoci. Sztokfisz jest przykładem suszonej na powietrzu ryby. Ten proces jest znacznie dłuższy niż palenie, ponieważ w niektórych przypadkach może trwać miesiące. Powstały produkt ma również znacznie dłuższy okres przydatności do spożycia w warunkach otoczenia. Aby ta metoda była bardziej skuteczna, czasami ryby są moczone w słonej wodzie przed suszeniem, jak ghański Koobe

Jak używa się suszonej ryby ~ 653 ~

Suszoną rybę stosuje się w daniach duszonych, gotowanych na parze lub gotowanych. Zwykle wymaga jakiejś formy płynu, aby nadać potrawom smak, jednocześnie wchłaniając płyn, aby stał się miękki i delikatny. Większość naszych gulaszów i sosów nie jest kompletna bez dodatku suszonej ryby. Sprawdź pyszną zupę egusi przygotowaną z suszonej ryby.

Suszone ryby są używane w różnych formach w kuchni Afryki Zachodniej. Czasami ryba jest ponownie nawadniana jako całość; przed gotowaniem jako główne źródło białka w posiłkach. W innych przypadkach rozbijany na małe kawałki, ponownie nawadniany i dodawany do żywności jako wzmacniacz smaku; zazwyczaj w połączeniu z innymi przyprawami i źródłami białka.

Jak przygotować suszoną rybę do użytku ~ 653 ~

  • Usuń kości i twardą skórę (jeśli to konieczne)
  • Namocz w wodzie, aby zmiękczyć. Czas moczenia zależy od rodzaju ryby i metody suszenia.
  • Jeśli ryba jest solona jak koobi, należy raz lub dwa razy zmienić wodę, aby pozbyć się słoności.
  • ~252 ~Wyczyść rybę odpowiednio w wodzie przed dodaniem do gotowania.

Cinnamon Spice

Sumak

Marokańska Taktouka

Ghana Shito

African Red Palm Oil