Środowisko

Rdzenne społeczności chcą udziału w nowym porozumieniu na rzecz ochrony przyrody

spolecznosc-masajska

Na początku czerwca 2022 r. ponad 30 osób ze społeczności Masajów w rejonie Loliondo w północnym dystrykcie Ngorongoro w Tanzanii zostało rannych, a jedna osoba zginęła w wyniku starć z siłami bezpieczeństwa w związku z rozgraniczeniem ziem ich przodków pod nowy rezerwat gier.

Według organizacji praw człowieka społeczność Masajów blokowała eksmisję z miejsc wypasu w Lolionda w związku z wydzieleniem 1 500 km ziemi przodków Masajów, którą rząd Tanzanii wydzierżawił jako teren łowiecki firmie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wysiedlenie Masajów jest wyrazem obaw społeczności tubylczych przed utratą ziem przodków w ramach planu “30 na 30” zaproponowanego w Globalnym Ramowym Programie Ochrony Różnorodności Biologicznej na okres po 2020 roku. Plan ten wzywa do zachowania 30% powierzchni lądów i mórz na Ziemi. Blisko 100 krajów poparło popartą naukowo propozycję ochrony 30 proc. powierzchni planety do 2030 r., co stanowi cel nr 3 z 21 celów określonych w GBF.
W Nairobi (21-26 czerwca) rozpoczęło się czwarte spotkanie Otwartej Grupy Roboczej ds. Globalnego Programu Ochrony Różnorodności Biologicznej na okres po 2020 r., którego gospodarzem jest Program Środowiskowy Narodów Zjednoczonych (UNEP). Oczekuje się, że na spotkaniu zostaną wynegocjowane ostateczne kształty nowego paktu, który zostanie przyjęty na Konferencji Różnorodności Biologicznej ONZ, obejmującej 15. posiedzenie Konferencji Stron (COP 15) Konwencji o różnorodności biologicznej (CBD), która odbędzie się w grudniu 2022 r. w Montrealu w Kanadzie.

Eksperci ostrzegają, że powodzenie GBF po 2020 r. zależy od odpowiedniego finansowania, które umożliwi osiągnięcie celów i zadań określonych w tych ramach.