Zupy i sosy

Przepis na nigeryjską zupę afang

Skocz do przepisu

W tym poście pokażę Wam krok po kroku jak zrobić słynną nigeryjską zupę afang.

Zupa Afang pochodzi z Efiks w stanach Cross River i Akwa Ibom (południowa Nigeria). Ta pyszna zupa, gotowana z rozgniecionych liści afang i cienko pokrojonych liści wodnych, jest wypełniona asortymentem mięs, ryb i owoców morza (ulubionym jest barwinek). Zupa Afang jest zwykle podawana z tłuczonym ignamem, fufu i gari (eba). Tradycyjnie podaje się go na specjalne okazje i festiwale, ale jest łatwy do zrobienia w domu.

Botaniczna nazwa afang to Gnetum africanum. Ten twardy i woskowaty zielony liść ma różne nazwy, w zależności od regionu. Ibos nazywają to warzywo okazi, tak jest bardziej znane, podczas gdy w Kamerunie nazywa się je „eru”. Inne nazwy to mfumbwa i ukazi.

Nie mogłam dostać liści wodnych, więc zastąpiłam je młodym szpinakiem.

Jak przygotować zupę Afang ~ 653 ~

Oto potrzebne składniki…

 • Bokoto (udziec krowy)  
 • Mięso kozie
 • Cebula
 • Kostka bulionu
 • Sól
 • Pieprz kameruński ~ 253~
 • Olej palmowy
 • Suszony kot rybny
 • Okazi
 • Szpinak baby
 • Mielone raki

Kilka uwag o składnikach

 • Liście Okazi: W zależności od tego, co można znaleźć, zarówno świeże, jak i suszone okazi dobrze sprawdzają się w przepisie na zupę afang. Mieszkańcy Nigerii na większości rynków znajdą całe świeże liście, podczas gdy w diasporze mamy głównie dostęp do pokrojonych, suszonych liści. łatwo znaleźć poza granicami kraju. Użyłem szpinaku baby jako zamiennika, ale jeśli znajdziesz to warzywo, lepiej go użyć. robot kuchenny też daje radę. Użyłem suszonych liści i stwierdziłem, że muszę użyć mojego potężnego blendera Ninja, aby rozbić twarde liście. Jeśli używasz suszonych liści, tak jak ja, i nie masz mocnego blendera, użyj noża, aby posiekać jak najwięcej już pokrojonych liści. przepis na afang. Różnorodne mięso i ryby to tylko niektóre z charakterystycznych cech tego dania – wędzona makrela, krowa skóra, podroby (flaczki itp.) i wędzony indyk działają bardzo dobrze.

Jak to zrobić…

Namocz rybę przez kilka minut. Następnie usuń kości, umyj i odłóż na bok.

Namocz suszone okazi w ciepłej wodzie przez 10 minut. Umyj i dodaj do mocnego blendera. Pulsuj przez kilka minut, aż liście się rozpadną, ale nie zamienią w puree.

Umyj szpinak i pokrój w cienkie plasterki.

Możesz użyć wstępnie ugotowanego mięsa do zupy afang lub ugotować mięso podczas przygotowywania zupy. Wolę gotować krowie łapki oddzielnie w szybkowarze, ponieważ jest to szybsze.

Umyj i włóż krowie łapy do szybkowaru z odrobiną soli, 2 szklankami wody i kostkami bulionowymi. Gotuj przez 15 minut, następnie zdejmij z ognia.

Włóż mięso kozie do rondla. Cebulę pokroić i dodać na patelnię. Połączyć z odrobiną soli, kostkami bulionowymi i ½ szklanki wody. Gotuj, aż mięso będzie miękkie.

Na patelnię dodaj ugotowane krowie łapki, olej palmowy, pieprz kameruński i suszonego suma. Zmniejsz ogień i gotuj przez 10 minut.

Wymieszaj pokrojony szpinak, liście okazi i mielone raki. Spróbuj soli i dodaj więcej, jeśli to konieczne. Większość ludzi dodaje liście okazi jako ostatnie i gotuje je bardzo krótko, ale ja dodałam swoje w tym samym czasie co szpinak, aby jeszcze bardziej zmiękczyć liście.

Gotuj przez kolejne 10 minut. Zdjąć z ognia.

Często zadawane pytania i uwagi dotyczące przepisów

Gdzie mogę dostać liście Okazi? Cienko pokrojona suszona zupa okazi jest dostępna w większości afrykańskich sklepów. Możesz także kupić online na Etsy lub Amazon.

Jaka jest różnica między zupą afang a edikan-ikong? Zupa Afang jest gotowana z liśćmi okazi i liściem wodnym, podczas gdy edikang ikong jest przygotowywana z liściem wodnym i ugu (karbowanymi liśćmi dyni).

Powiązane przepisy ~ 653 ~

Inne nigeryjskie zupy

Egusi Zupa

Zupa Ugba (Afrykańska Fasola)

Zupa Miyan Taushe (Hausa Dyniowa)

Przepis na nigeryjską zupę Afang ~ 653 ~

Abi Olayiwola

Pyszna zupa Afang z południowej Nigerii

#wprm-recipe-user-rating-1 .wprm-rating-star.wprm-rating-star-full svg * { fill: #5A822B; }#wprm-recipe-user-rating-1 .wprm-rating-star.wprm-rating-star-33 svg * { fill: url(#wprm-recipe-user-rating-1-33); }#wprm-recipe-user-rating-1 .wprm-rating-star.wprm-rating-star-50 svg * { fill: url(#wprm-recipe-user-rating-1-50); }#wprm-recipe-user-rating-1 .wprm-rating-star.wprm-rating-star-66 svg * { fill: url(#wprm-recipe-user-rating-1-66); }linearGradient#wprm-recipe-user-rating-1-33 stop {stop-color: #5A822B; }linearGradient#wprm-recipe-user-rating-1-50 stop {stop-color: #5A822B; }linearGradient#wprm-recipe-user-rating-1-66 stop {stop-color: #5A822B; }5 z 1 głosu

Wydrukuj przepis
Przepis na szpilkę

Czas przygotowania 20 minut Czas gotowania 1 godz. Całkowity czas 1 godz. 20 min

Danie Danie główne, SoupCuisine Nigeryjska

Porcje 6

Sprzęt

Ninja Blender 2-w-1

Składniki  1x2x3x

250 g Udko krowie

250 g Mięso kozie

1 Cebula

2 Kostka bulionowa

Sól

1 łyżeczka pieprzu kameruńskiego

¼ szklanki Olej palmowy

Suszony kot ryba 1 szklanka

3 filiżanki Okazi

6 filiżanek szpinak baby

2 łyżki stołowe mielone raki

Instrukcje 

Namocz rybę przez kilka minut. Następnie usuń kości, umyj i odłóż na bok.

Namocz suszone okazi w ciepłej wodzie przez 10 minut. Umyć i dodać do blendera. Pulsuj przez kilka minut, aż liście się rozpadną, ale nie zamienią w puree.

Umyj szpinak i pokrój w cienkie plasterki.

Umyj i włóż krowie łapki do szybkowaru z odrobiną soli, 2 szklankami wody i kostki bulionowe. Gotuj przez 15 minut, następnie zdejmij z ognia.

Do rondelka włóż mięso kozie. Cebulę pokroić i dodać na patelnię. Połączyć z odrobiną soli, kostkami bulionowymi i ½ szklanki wody. Gotuj, aż mięso będzie miękkie.

Dodaj ugotowane krowie łapki, olej palmowy, pieprz kameruński i suszonego suma na patelnię. Zmniejsz ogień i gotuj przez 10 minut.

Wmieszaj pokrojony szpinak, liście okazi i mielone raki. Spróbuj soli i dodaj trochę, jeśli to konieczne.

Gotuj przez kolejne 10 minut. Zdjąć z ognia.

Słowo kluczowe Zupa Afang, Okazi

Wypróbowałeś ten przepis? Daj znać, jak poszło!