Biznes

Prezydent Ugandy zachęca Algierię do importu mleka

mleko uganda algieria

Omijaj Europę, zacznij importować mleko z Ugandy, Museveni zachęca Algierię

Prezydent Yoweri Kaguta Museveni spotkał się i przeprowadził rozmowy ze specjalnym wysłannikiem Algierii, Ramtane Lamamra, który jest również ministrem spraw zagranicznych tego północnoafrykańskiego kraju.

W spotkaniu, które odbyło się w wiejskim domu Museveniego w Rwakitura, uczestniczył również państwowy minister spraw zagranicznych Ugandy John Mulimba.

Prezydent i jego gość omówili dwustronną współpracę między dwoma siostrzanymi krajami Ugandą i Algierią m.in. w dziedzinie handlu, rolnictwa i bezpieczeństwa.

Museveni wykorzystał tę okazję, aby lobbować Algierczyków do inwestowania w Ugandzie, zwłaszcza w zakresie dodawania wartości w rolnictwie, ale także poprosił północnoafrykański kraj o rozpoczęcie importu mleka z Ugandy.

“Mamy tutaj dużo mleka. Proszę, przyjdź i kup nasze mleko, ponieważ powiedziano mi, że importujecie je z Europy. Nie mamy w Ugandzie żadnego problemu z żywnością. Jedynym problemem, jaki teraz mamy, są ceny paliwa” – powiedział swojemu gościowi Museveni.

Przekazując niedawno swoje State of the National Address, prezydent Museveni powiedział, że obecny światowy kryzys stawia przed Ugandą wiele możliwości, w tym w przemyśle mleczarskim.

“Wiele z tych produktów to te, które były w nadmiarze w Ugandzie. Musimy tylko poradzić sobie z kilkoma kwestiami dotyczącymi jakości i zagrożeń biologicznych. Drzwi do naszego eksportu nabiału zostaną otwarte, gdy my, właściciele bydła, będziemy szczepić nasze bydło dwa razy w roku” – powiedział Museveni.

Powiedział, że jeśli rząd nie ma pieniędzy na wdrożenie szczepienia bydła dwa razy w roku, rolnicy mogą podjąć się tego i zrobić to sami.

“Biorąc pod uwagę lukratywne rynki eksportowe, które staną się dostępne, jak ten z Algierii o wartości 1,124 mld dolarów, ten koszt dla rolników, będzie miał sens. Inną kluczową szczepionką będzie ta na zakaźne zapalenie płuc bydła (CBPP).”

Przemawiając do swojego gościa w piątek, Museveni skomentował również kwestię konfliktów w niektórych krajach afrykańskich.

Powiedział, że problemem jest nadmierna zależność od krajów zewnętrznych. Rozwiązaniem jest więc, jak powiedział, wspólna praca jako Afryka.

“W Afryce nastąpił kryzys, a częścią problemu było myślenie Afrykanów o zależności od Europy. Rozwiązaniem jest wspólna praca” – powiedział.

Podał przykład konfliktów granicznych i powiedział, że jeśli jeden kraj chce zrewidować kolonialne granice, powinien zrobić to na drodze dyplomatycznej.

“Kiedy zdecydowaliśmy się na utworzenie regionalnych bloków, takich jak COMESA tutaj, plan był taki, aby doprowadzić Afrykę do współpracy. Postępowe państwa Afryki nie powinny mieć podziałów” – zauważył.

Museveni pochwalił Algierię za bycie po właściwej stronie walki wyzwoleńczej i powiedział, że nadal będą dobrymi sojusznikami.

W odpowiedzi Lamamra powiedział, że przywiózł specjalne przesłanie i braterskie pozdrowienia od prezydenta Algierii Abdelmadjida Tebboune dla prezydenta Museveni.

Złożył również zaproszenie od Tebboune do Museveni, aby uczestniczył w 60. rocznicy niepodległości Algierii odbywającej się 5 lipca.

“Mój prezydent zaprasza pana na obchody naszej 60. rocznicy niepodległości. Zaproszono dziesięciu afrykańskich przywódców i, wasza ekscelencjo, jesteś jednym z nich” – powiedział.

Dalej powiedział, że Algieria odzyskuje swoją siłę i niezależność gospodarczą, zauważając, że oba kraje muszą zrobić więcej, jeśli chodzi o współpracę zwłaszcza w dziedzinie handlu.

“Musimy zrobić więcej w zakresie współpracy dwustronnej i zwiększyć działanie w zakresie handlu”.

Wysłannik powiedział, że ustanowiono radę biznesową, aby omówić, co Uganda może sprzedać Algierii i co Algieria może sprzedać Ugandzie.

Zaznaczył również, że Algieria będzie nadal udzielać stypendiów zarówno cywilom, jak i wojskowym w Ugandzie w celu wymiany doświadczeń.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. ambasador Algierii w Ugandzie Oualid Cherif oraz ambasador Ugandy w Algierii Alintuma Nsambu.

źródło: NilePost