Blog

Polityk opozycji Tundu Lissu powraca, by zmierzyć się z Magufuli w październikowych wyborach w Tanzanii

Planowane wybory w Tanzanii w październiku 2020 r. urzędujący John Pombe Magufuli przegrałby bez potężnego sprzeciwu kwestionującego jego kandydaturę na drugą kadencję. Zmieniło się to jednak wraz z powrotem opozycyjnego polityka Tundu Antipasa Lissu po trzech latach wygnania w Belgii po nieudanej próbie zamachu we wrześniu 2017 r.

Jego przybycie w poniedziałek (27 lipca 2020 r.) spowodowało, że setki osób zgromadziły się na międzynarodowym lotnisku Julius Nyerere w Dar es Salaam, machając flagami Tanzanii i CHADEMA, co jest powszechnie postrzegane jako oznaka kwitnącej opozycji w kraju. Lissu przeszedł kilka operacji za granicą po tym, jak został postrzelony 16 razy w Dodomie, co zmusiło go do ewakuacji do Nairobi w sąsiedniej Kenii, gdzie był leczony przez kilka tygodni, zanim został przewieziony do Belgii na dalsze zabiegi.

Złamali jego ciało, ale NIGDY jego ducha.

Syn ziemi… wrócił tam, gdzie jego miejsce, do domu. #Tanzania#TunduLissuHomeComing pic.twitter.com/Z8GOc8dlna

— Mwanahamisi Singano (@MSalimu) 27 lipca 2020

#TunduLissuHomeComing było oświadczeniem złożonym przez ludzi w obecnym klimacie politycznym.

Tanzańczycy są pokojowo nastawieni i mogą w pokoju wyrażać swoje sympatie i przynależności polityczne.
Poza tym OPOZYCJA nie jest martwa.

Ale dzięki @tanpol za pozwolenie na to. pic.twitter.com/9cX5ymyvPA

— Webiro „Wakazi” Wassira #TheLeader (@Wakazi) 28 lipca 2020

Przypadkowo, Lissu wraca do kraju w czasie, gdy Tanzańczycy opłakują śmierć swojego trzeciego prezydenta Benjamina Mkapy, prezydenta, którego krytyka doprowadziła go do narodowej sławy i ostatecznie zapewniła mu miejsce w parlamencie w 2010 roku, reprezentując Singidę Okręg wyborczy wschodni. Wcześniej pełnił również funkcję prezesa Tanganika Law Society, izby adwokackiej w Tanzanii kontynentalnej oraz głównego prawnika tanzańskiej partii opozycyjnej CHADEMA.

Ostra krytyka

Polityk opozycji znany jest z ostrej krytyki kierowanego przez Chama Cha Mapinduzi (CCM) rządu prezydenta Magufuliego. Następnie poseł Lisssu kwestionował arogancję rządu, która obejmowała ataki na prasę i polityków opozycji poprzez zastraszanie przez urzędników państwowych i arbitralne aresztowania. Przed zamachem na jego życie Lissu był osiem razy aresztowany podczas obecnej administracji, a ostatni raz dwa tygodnie przed postrzeleniem. Pomimo zarządzenia przez prezydenta śledztwa w sprawie próby zabójstwa posła CHADEMA, przez trzy lata nikt nie został aresztowany.

Inni politycy, którzy stanęli w obliczu gniewu autorytarnego reżimu Magufuliego, to między innymi Lider Partii Alliance for Change & Transparency Wazalendo (ACT Wazalendo), Zitto Kabwe i Lider Partii CHADEMA Freeman Mbowe.

Nie minął nawet tydzień od jego przybycia, Lissu ma w czwartek (30 lipca 2020) stawić się w sądzie w sprawie karnej nr 123/2017, w której jest oskarżony o podżeganie do buntu.

Konfrontacja

Zwolennicy Magufuliego, który był bardzo popularny na początku swojej kadencji, liczą na rozwój infrastruktury w Tanzanii, w tym drogi i mosty zbudowane z pożyczek z Chin, jako dowód jego osiągnięć. Odnowiony międzynarodowy port lotniczy w Dar es Salaam, kolej normalnotorowa z miasta portowego do Morogoro w Tanzanii, niedokończona tama budowana w Parku Narodowym Selous i odrodzenie Air Tanzania dzięki zakupowi samolotów od Boeinga i Bombardier to tylko niektóre projekty rozwojowe, które CCM i ich zwolennicy wykorzystują, aby zdobyć poparcie dla obecnego urzędującego.

Z drugiej strony politycy opozycji i obrońcy praw człowieka sprzeciwiają się ubieganiu się Magufuliego o drugą kadencję, powołując się na pogarszający się stan podstawowych wolności i zamykanie przestrzeni demokratycznej w Tanzanii. Nieustanne ataki Magufuliego na wolność prasy, aresztowania polityków opozycji i dławienie społeczeństwa obywatelskiego spotkały się w niedawnej przeszłości z ostrą krytyką. Jeszcze w zeszłym miesiącu polityk opozycji Zitto Kabwe został aresztowany i zatrzymany za „zorganizowanie nielegalnego spotkania politycznego”. Gazety takie jak „The Citizen”, „Mwananchi” i „Tanzania Daima” poniosły ciężar nadużyć jego administracji wobec wolnej prasy. „Politycy opozycji kwestionowali również sposób, w jaki Magufuli radzi sobie z pandemią COVID-19, zarzucając mu, że nie poinformował opinii publicznej o jej prawdziwym zasięgu. Władze nie zaktualizowały oficjalnej liczby zakażeń COVID-19 w kraju od trzech miesięcy, podczas gdy Magufuli ogłosił, że choroba została pokonana.

Administracja Magufuliego jest również oskarżana o bezkarność poprzez niszczenie niezawisłości sądownictwa i parlamentu poprzez wpływanie na złośliwe ściganie polityków opozycji, wprowadzanie zakazu transmisji na żywo obrad parlamentu oraz wprowadzanie niekonstytucyjnych ustaw.

Skompromitowane wybory 

Politycy opozycji w Tanzanii również kwestionowali skład ciała wyborczego przed październikowymi wyborami. Oskarżają prezydenta i jego partię CCM o mianowanie członków partii komisarzami komisji wyborczej, która ma nadzorować nadchodzące wybory. Prezydent zapewnia jednak, że nadchodzące wybory będą wolne i uczciwe.

Podczas gdy Lissu ma nadzieję, że zostanie wybrany przez Chademę do zmierzenia się z Magufulim za dwa miesiące, toczą się rozmowy opozycji zastanawiającej się nad pomysłem wystawienia jednego kandydata do walki z urzędującym. Bernard Membe, były minister spraw zagranicznych, który niedawno dołączył do ACT Wazalendo, również jest zainteresowany najwyższym stanowiskiem.

 

 

 

 

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video