Blog

Pozasądowe zabójstwa policji w Zambii budzą niepokój… gdy dwie kolejne zostają zastrzelone

Środowisko było napięte i politycznie napięte, jak na stolicę Zambii, Lusakę zatrzymał się w środę 23 grudnia 2020 r. Strzały były głośne, a dym gazu łzawiącego wypełnił powietrze, gdy policja walczyła o kontrolowanie zwolenników opozycyjnych partii politycznych na ulicach. Dwóch mężczyzn Nsama Nsama Chipyoka, prokurator i Joseph Kaunda, zwolennik partii opozycyjnej, zginęli od ran postrzałowych podczas awantur. Generalny inspektor policji Kakoma Kanganja potwierdził zgony, ale powiedział, że miały one miejsce w „nieznanych okolicznościach”, podczas gdy funkcjonariusze próbowali rozbić zgromadzenie.

Prezydent Edgar Lungu odpowiedział na „morderstwa” dopiero w ciągu 24 godzin po ich wystąpieniu, opisując zabójcę jako napastnika, co ma na celu oczyszczenie policji ze śmierci, które kwalifikowałyby się do zabójstw pozasądowych. Ten rozwój sytuacji stanowi kolejną plamę na pogarszającej się sytuacji w zakresie praw człowieka w Zambii.

Prezydent Lungu polecił Generalnemu Inspektorowi, aby wykorzystał wszelkie dostępne zasoby w celu pełnego zbadania tych morderstw tak szybko, jak to możliwe, żądając złożenia raportu do poniedziałku, 28 grudnia 2020 r. Opisał zgony jako możliwe do uniknięcia i niepotrzebne, oskarżając Zambijczyków o porzucenie kraju wartości i teraz wierząc, że polityka lub uprawianie polityki musi być chlebem powszednim tego kraju.

Komisja Praw Człowieka (HRC/Komisja) wezwała rząd do natychmiastowego wszczęcia śledztwa w celu ustalenia tożsamości osób odpowiedzialnych za zastrzelenie tych dwóch osób.

The Law Association of Zambia zauważyło, że stało się modne, aby policja używała ostrej amunicji i zabijała nieuzbrojonych i niewinnych obywateli w procesie, powołując się na niedawny incydent z 13 lutego 2020 r., w którym uczeń klasy 9 został zastrzelony przez policję którzy atakowali protestujących. Ubolewali nad tym, że praktyki stosowane przez policję nie spełniają międzynarodowych standardów dotyczących działań policyjnych i kontroli tłumu.

Konsorcjum grup społeczeństwa obywatelskiego również potępiło zabójstwa i zaapelowało do policji o zachowanie maksymalnej powściągliwości i budowanie pokojowej kultury przed wyborami w 2021 r.

Wstępne dochodzenie przeprowadzone przez Komisję Praw Człowieka wykazało, że pan Nsama, prokurator stanowy pracujący dla Prokuratury Krajowej (NPA) i Joseph Kaunda, sympatyk UPND z siedzibą w Kafue, zostali zastrzeleni około 10 metrów od siebie w pobliżu Biura NPA.

Komisja wyraziła szok z powodu masowego użycia ostrej amunicji przez policję na obszarze otoczonym przez urzędy publiczne, takie jak Gabinet, Ministerstwo Sprawiedliwości, brytyjska Wysoka Komisja i inne, w tym miejsca prywatne, takie jak restauracja, w której większość pracowników w okolicy idzie jeść od

Komisja stwierdziła, że ​​niepotrzebne pokazy taktyki wojennej i użycie nadmiernej siły przez policję w niedawnej przeszłości były bezprecedensowe.

„Zabójstwo pana Nsamy jest klasycznym przykładem nieracjonalnego, nieuzasadnionego, niepotrzebnego, lekkomyślnego i arbitralnego użycia nadmiernej siły przez policję Zambii. W rezultacie nadal ginie życie w wyniku egzekucji pozasądowych, czyli bezprawnego zabijania jednostki przez państwo.

Wiele owdowiało i zostało sierotami, podczas gdy krewni, przyjaciele i współpracownicy stracili swoich ukochanych z rąk agentów państwowych, którzy nadal chodzą bez kary, tworząc w ten sposób błędne koło bezkarności. Deprywacja społeczno-ekonomiczna, ból emocjonalny i napięcia polityczne spowodowane tak rażącym naruszeniem prawa do życia są nie do zniesienia, a rząd ma nieunikniony obowiązek, aby temu zapobiec”. Rzecznik Komisji Mwelwa Muleya powiedział w oświadczeniu.

Komisja wzywa rząd do stworzenia sprzyjającego środowiska rządzenia opartego na poszanowaniu rządów prawa, konstytucjonalizmu i praw człowieka przy jednoczesnym utrzymaniu prawa i porządku w celu ochrony życia, a nie jego eliminowania.

Cała awantura została wywołana wezwaniem policji na przywódcę Zjednoczonej Partii na rzecz Rozwoju Narodowego, Hakainde Hichilema, aby stawił czoła policyjnemu przesłuchaniu w związku z zakupem farmy około 15 lat temu. Lider opozycji zaprzeczył występkom i opisał przesłuchanie przez swojego rzecznika, Anthony’ego Bwalyę, jako „atak na demokrację”.

W Zambii narastają napięcia polityczne przed wyborami wyznaczonymi na sierpień 2021 r., ponieważ kraj ten jako pierwszy w Afryce nie spłaca długów podczas pandemii i stara się o pożyczkę od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Hichilema został aresztowany i oskarżony o zdradę w 2017 roku, kilka miesięcy po wyborach, które ledwo wygrał prezydent Zambii Edgar Lungu. Spędził cztery miesiące w więzieniu.

Minister Spraw Wewnętrznych Hon Stephen Kampyongo wystosował dzień wcześniej stanowcze ostrzeżenie dla członków i sympatyków czołowej postaci zambijskiej opozycji, Hakainde Hichilema, aby trzymali się z dala od ulic, gdy bierze udział w wezwaniu policji do pomocy w dochodzeniu w sprawie nieokreślona sprawa.

Ostrzeżenie to zostało powtórzone przez ministra prowincji Lusaka, Bowmana Lusambo, który nie jest obcy kontrowersjom, który dodał, że „policja wie, co robić”, jeśli kibice eskortują swojego przywódcę, ponieważ spodziewał się, że tylko jeden podejrzany pojawi się w siedzibie policji w Lusace.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video