Blog

Senegal : Obywatele są wielkimi zwycięzcami wyborów prezydenckich

24 lutego mieszkańcy Senegalu po raz kolejny udowodnili swoją wielką dojrzałość. W związku z kwestionowaniem przez opozycję procesu związanego z okresem przedwyborczym liczenie głosów prezydenckich zostało mocno wstrzymane. Większość kandydatów, którym nie powiodło się w tak zwanym „test du parrainage” (nowy system sponsorowania obywateli), wielu było przygotowanych na przemoc i protesty. Nie wierzyli w dojrzałość Senegalczyków. Monitoring obywatelski odegrał elementarną rolę w pacyfikacji sceny politycznej. W 2012 roku mieliśmy #Sunué2012, w tym roku zróbcie miejsce dla #SenegalVote.

Senegal Vote, ruch mający na celu zapewnienie jakości procesu wyborczego

Senegal Vote to inicjatywa prowadzona przez stowarzyszenie „WA MBEDMI”, co dosłownie oznacza „ludzi ulicy”. Od początku celem projektu było uczynienie wszelkich informacji związanych z procesem wyborczym przystępnymi i zrozumiałymi. W tym celu pomysłodawcy projektu wykorzystali zbiór cyfrowych narzędzi i treści. Wykorzystanie hashtagu #SenegalVote w mediach społecznościowych (zwłaszcza na Twitterze) pozwoliło również zrozumieć, jak Senegalczycy ustosunkowali się do kwestii wyborów prezydenckich. Hashtag zjednoczył tysiące tweetów. Nawet po wyborach Senegal Vote nadal wspierało ludność, aby była na bieżąco z wiadomościami dotyczącymi ogłoszenia wyników i okoliczności, w jakich miałyby się odbyć.

Projekt głosowania w Senegalu ~ 153 ~
W nadziei na ułatwienie ludności Senegalu dostępu do informacji stowarzyszenie WA MBEDMI postanowiło stworzyć projekt Senegal Vote. Stowarzyszenie non-profit utrzymało podstawowy cel, jakim jest promowanie udziału obywateli. Dzięki temu obywatele mogli być w pełni poinformowani o wyborach prezydenckich. Do realizacji projektu zespół WA MBEDMI zmobilizował wszystkie możliwe środki techniczne i technologiczne. Od początku wyborów stowarzyszenie wchodziło do społeczności, aby zapewnić im wszelkie niezbędne środki do informowania się na każdym etapie. Nawet po zamieszaniu, jakie nastąpiło po opublikowaniu wyników przez krajowe i międzynarodowe media, organizatorzy projektu nadal tworzyli narzędzia niezbędne do śledzenia rozwoju sytuacji. Senegal Vote wiedziało również, jak wykorzystać potencjał swoich portali społecznościowych, korzystając z Facebooka, Instagrama i Twittera. Inicjatywa pokazała siłę sieci społecznościowych w Senegalu w 2019 r.

Hashtag #SenegalVote

Hashtag #SenegalVote to inicjatywa, która została dobrze przyjęta przez internautów. Fakt, że młodzi niezależni postanowili się zorganizować w celu opublikowania wyników, nie umknął obserwatorom. Zespół Senegal Vote wykazał się prawdziwym profesjonalizmem. Od uświadamiania obywateli po publikację wyników, zespół wiedział, jak użyć niezbędnych środków, aby dobrze służyć ludności. Zaangażowanie, hojność, fachowość, miłość do kraju… to główne elementy, które definiują ich podejście.

Program mobilizacji obywateli na rzecz udanych wyborów

Aby zapewnić obywatelom jak najlepsze warunki do wypełniania ich obywatelskich obowiązków, Senegal Vote stworzyło narzędzia, dzięki którym obywatele mogą być na bieżąco informowani o poszczególnych etapach procesu, od rejestracji wyborców po liczenie głosów.

Senegal Vote organizował wycieczki po całym kraju. Konsultacje obywatelskie Pencum Senegal Vote odbyły się w Tamba, Kolda, Ziguinchor, Kaolackm Saint-Louis, a nawet w Bargny. Dla wszystkich tych, którzy mieli problem ze znalezieniem odpowiedniego biura wyborczego, organizatorzy inicjatywy poświęcili czas, aby ich o tym poinformować. Stowarzyszenie dawało również możliwość zapoznania się ludności z pełną listą propozycji w agendzie każdego kandydata, tak aby ludność mogła trafnie wybrać swojego przyszłego Prezydenta Rzeczypospolitej.

Zespół Senegal Vote zwrócił również uwagę ludności na tajny akt, jakim jest głosowanie. Zespół nigdy nie przestał zwracać uwagi na znaczenie interaktywnej mapy wyborczej, a jednocześnie uczył ludzi o mapie wyborczej i rozkładzie liczby wyborców w każdym regionie.

W okresie głosowania zespół udał się do kilku ośrodków w celu zebrania różnych wrażeń i opinii. Bezpieczeństwo było również jedną z głównych trosk zespołu Senegal Vote. Podjęto wszelkie możliwe środki, aby uniknąć przemocy wyborczej.

Jeśli chodzi o liczenie głosów, Senegal Vote poświęciło trochę czasu na podzielenie się wynikami z różnych sektorów i każdego kraju, stosując się do Commission Nationale de Recensement des Votes (Krajowa Komisja Obliczeniowa Głosów). Zespół wykonał wyjątkową i skrupulatną pracę. Senegal Vote stworzyło forum, na którym wszyscy, którzy mają informacje na temat wyborów, mogli wnieść swój wkład. Co było ostatecznie decydującym czynnikiem dostępności wyników publikowanych przez komisje liczenia głosów w każdym departamencie.

Przypominamy, że Senegal Vote to obywatelski projekt technologiczny opracowany i uruchomiony wyłącznie na platformie cyfrowej. Każdy może dodać swój wkład, aby zagwarantować jakość wyników. Dziś żyjemy w erze partycypacji obywatelskiej, a inicjatywa #SenegalVote przemawiała do wielu osób podczas tej kampanii wyborczej.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video