Blog

Niger: Rola kobiet w pierwszych przemianach demokratycznych

Od uzyskania niepodległości Niger nigdy nie doświadczył przemian demokratycznych. Niestabilność polityczna i demokratyczna charakteryzowała się powtarzającymi się przewrotami wojskowymi, których konieczność często pozostaje do udowodnienia.

Rzeczywiście, w latach 1974-2010 Niger doświadczył czterech wojskowych zamachów stanu. Sytuacja ta przyczynia się do dalszego osłabienia kraju, który jest uznawany za jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie na podstawie wskaźnika rozwoju społecznego (HDI), plasując kraj na 226. miejscu na 228 krajów w 2019 r.

W obliczu wielu wyzwań na wszystkich poziomach życia społeczno-gospodarczego niektóre warstwy społeczne wydają się jeszcze bardziej marginalizowane. Dotyczy to zwłaszcza kobiet i dzieci. Według nigeryjskiej organizacji pozarządowej Tarbiyya Tatali kobiety stanowią 50,4% populacji Nigru. Żyją jednak w „fizycznie, materialnie i społecznie niepewnych warunkach z powodu ograniczeń społeczno-kulturowych i praktyk dyskryminacyjnych, które spychają je do stanu niższości w stosunku do mężczyzn”.

W wyborach 2020-21 ponad 4 miliony kobiet zarejestrowało się w biometrycznym systemie rejestracji wyborców, co stanowi prawie 55% wyborców w Nigrze.

Zaangażowanie polityczne nigeryjskich kobiet

Pomimo faktu, że liczba głosujących kobiet jest wyższa niż liczba wyborców mężczyzn, kobiety są nadal niedostatecznie reprezentowane w instytucjach politycznych Nigru. Na przykład spośród 171 posłów tylko 29 to kobiety, jak widać na stronie internetowej Zgromadzenia Narodowego Nigru.

W wyborach 2020-21 nie zarejestrowano żadnej kandydatki na prezydenta. Powodem jest to, że większość partii politycznych nie ma strategii uwzględniającej płeć.

W artykule Zakari Aboubacar, badacza z University of Zinder, autor stwierdza, że ​​„ograniczenia związane z płcią mają charakter budżetowy, instytucjonalny, prawny i kulturowy”. Mimo to badacz przekonuje, że „kobiety w Nigrze nie stały z boku, ale starały się uczestniczyć w rozwoju kraju”.

Wyzwania związane z finansowaniem ich kampanii politycznych zostały potwierdzone przez panią Kadouaré Rahina i Ramatou Kountché, odpowiednio kandydatkę w wyborach parlamentarnych i przewodniczącą wybranych kobiet z regionu Tillabéry, które twierdzą, że kobiety nie są wspierane w ich walce politycznej w Niger. Szczegóły na ten temat można znaleźć pod tym linkiem.

Niemniej jednak, zdaniem pani Kako Fatchima, Przewodniczącej Koordynacji Nigeryjskich Organizacji Pozarządowych i Stowarzyszeń Kobiet (CONGAFEN), nawet jeśli nie ma kobiet kandydujących w wyborach prezydenckich, silny udział kobiet we władzach ustawodawczych i lokalnych można spodziewać się wyborów. I nie bez powodu, ponieważ prawna liczba kobiet na urzędach elekcyjnych wzrosła z 15% do 25% w 2019 r.

W czasie podwójnych wyborów 27 grudnia 2020 r. w Nigrze Nafissa Idé, koordynator organizacji pozarządowej Femmes, Action et Développement (FAD), podkreśliła duży udział kobiet. Zwróciła jednak uwagę, że najtrudniejsza część ma dopiero nadejść, ponieważ teraz konieczne jest monitorowanie podziału mandatów przez partie polityczne. Wyjaśnia tę sytuację w tym wywiadzie.

Przemiany demokratyczne nie rozwiązują wszystkich problemów

Moustapha Kadi, działacz społeczeństwa obywatelskiego i przewodniczący komórki wyborczej w wyborach 2020-21, nie może tracić z oczu innych wyzwań stojących przed Nigrem. Według niego „same demokratyczne wybory nie wystarczą do spełnienia kryteriów, które pozwoliłyby nam powiedzieć, że jesteśmy w państwie ściśle demokratycznym. Istnieją kryteria i są gracze, więc każdy gracz musi mieć możliwość pełnego odegrania swojej roli.”

Po raz kolejny kobiety będą musiały walczyć o swoje miejsce na arenie politycznej Nigru.

Solimane Ryad

Źródło: iwaria.com /  Zdjęcie: AMISOM

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video