Blog

Miguna Miguna: izolowana aktywistka z Kenii

Gdy temperatura osiągnęła 11 stopni Celsjusza we wtorek wieczorem na lotnisku Charles de Gaulle (CDG) w Paryżu, kenijski aktywista pozostał uwięziony przez drugi raz w ciągu jednego dnia, ponieważ kolejna linia lotnicza odmówiła przyjęcia go na pokład lotu do międzynarodowego lotniska Jomo Kenyatta w Nairobi.

Czerwony alarm

Wcześniej dr Miguna Miguna, pisarka, prawniczka i działaczka polityczna, odmówiono pozwolenia na wejście na pokład samolotu linii Lufthansa Airlines lecącego do Nairobi z międzynarodowego lotniska Tegel w Berlinie po „czerwonym alarmie” rzekomo wydanym przez władze Kenii. Ostrzeżenie rzekomo zabraniało liniom lotniczym lądowania w Kenii, jeśli na pokładzie znajdował się aktywista.

Kancelaria Prezydenta wystosowała wczoraj wieczorem CZERWONY ALERT do Lufthansy, grożąc, że odmówi liniom lotniczym prawa do lądowania, jeśli przewiozą mnie do Kenii lub innego kraju afrykańskiego. Został wydany PO nakazach sądowych przez sędziego Korira. Wciąż jestem na lotnisku TXL w Berlinie. pic.twitter.com/mBPnU13y0I

— Dr Miguna Miguna (@MigunaMiguna) 7 stycznia 2020

Twierdził również, że rząd kenijski „zażądał, aby Lufthansa nie latała ze mną do żadnego innego kraju afrykańskiego”.

Podczas gdy linie lotnicze Lufthansa nie wydały żadnego oświadczenia w sprawie czerwonego alarmu, kenijskie domy mediowe poinformowały, że rządowi zależało na ułatwieniu bezpiecznego wjazdu dr. Spraw.

Potwierdzając drugi incydent na lotnisku CDG, Air France napisało na Twitterze, że działało na polecenie władz Kenii.

Szanowny Panie Miguna, potwierdzamy, że na prośbę władz Kenii byliśmy zobowiązani do odmowy przyjęcia na pokład.
Podobnie jak wszystkie linie lotnicze, Air France jest zobowiązana do spełnienia wymagań dotyczących wjazdu do krajów, które obsługuje 1/2

— Air France Newsroom (@AFnewsroom) 7 stycznia 2020

2/2 i jako taki nie jest upoważniony do świadomego wsiadania pasażerów do miejsca docelowego, do którego odmówiono im wstępu. W ten sposób Air France po prostu przestrzega międzynarodowych przepisów regulujących transport lotniczy, których jest zobowiązana przestrzegać. Pozdrawiam.

— Air France Newsroom (@AFnewsroom) 7 stycznia 2020

Jak się tu dostaliśmy?

Dr. Miguna, który posiada zarówno obywatelstwo kenijskie, jak i kanadyjskie, został siłą wydalony z Kenii w lutym 2018 r. za udział w zaprzysiężeniu byłego premiera Raili Odingi w celu utworzenia rządu równoległego 30 stycznia 2018 r. Pan Odinga był głównym pretendentem prezydenta Uhuru Kenyatty w wyborach prezydenckich. gorąco kwestionowane sondaże z 2017 r. Został aresztowany i przetrzymywany przez kilka dni, zanim został oskarżony o zdradę. W końcu został wydalony z kraju, a rząd skonfiskował jego kenijski paszport.

Dr. Migunie odmówiono wjazdu z powrotem do kraju w marcu 2018 r., pomimo porozumienia pokojowego między prezydentem a jego ówczesnym pretendentem, panem Kenyatta. Jego druga próba wjazdu do kraju w 2019 r. również zakończyła się niepowodzeniem. Urzędnicy imigracyjni odmówili mu wjazdu, a później siłą wepchnięto go do samolotu lecącego do Dubaju.

Wszystko to nastąpiło pomimo tego, że dr Miguna uzyskał przez swoich prawników nakazy sądowe, instruujące rząd, aby przywrócił mu obywatelstwo i dostarczył mu dokumenty podróżne, aby ułatwić mu wjazd do Kenii. Rząd argumentował, że dr Miguna zrzekł się obywatelstwa kenijskiego, kiedy uzyskał obywatelstwo kanadyjskie. Dzieje się tak pomimo faktu, że Kenia dopuszcza podwójne obywatelstwo, a dr Miguna jest obywatelem Kenii z urodzenia, który uzyskał obywatelstwo kanadyjskie dopiero na wygnaniu z autokratycznej administracji byłego prezydenta Daniela Moi. Dr Miguna został również dopuszczony do kandydowania na gubernatora Nairobi w wyborach w 2017 r., co mógł zrobić tylko jako obywatel Kenii.

Po wyborach, w których startował jako kandydat niezależny i przegrał z kandydatem z koalicji prezydenckiej, przyłączył się do opozycyjnej koalicji NASA kierowanej przez pana Odingę. Stał za utworzeniem Narodowego Ruchu Oporu (NRM), który był odpowiedzialny za koordynację masowych akcji i bojkot produktów firm rzekomo wspierających prezydenta Kenyattę. Ogłosił się generałem NRM, mimo że strój nie był wojskowy.

Pojedynczo naruszył reputację prezydenta Uhuru Kenyatty i jego zastępcy Williama Ruto, często nazywając ich „despotami”.

Dlaczego dzisiaj samotny strażnik?

Kiedy podjął pierwszą próbę ponownego wjazdu do Kenii, dr Miguna został upokorzony przez urzędników imigracyjnych i nawet interwencja pana Odingi, który był wówczas serdeczny dla Uhuru Kenyatty, nie pozwoliła mu na wjazd. Rząd powiedział, że pozwolą mu wjechać, jeśli przedstawi się jako Kanadyjczyk, ale on nalegał, aby dostać się do kraju jako Kenijczyk. Twierdził, że wjazd do kraju jako Kanadyjczyk pozbawiłby go prawa do udziału w polityce. Pan Odinga i część jego prawników próbowali przekonać go do zaakceptowania propozycji rządu, ale on upierał się przy swoim.

Dr. Od czasu wyrzucenia Miguna skierował też broń na Odingę, oskarżając go o czerpanie korzyści z porozumienia z prezydentem Kenyattą kosztem życia jego zwolenników utraconych w ostatnich wyborach. W swoich tweetach i opublikowanych książkach dr Miguna przedstawia pana Odingę jako samolubnego polityka zainteresowanego jedynie osobistymi korzyściami.

Jego opublikowane książki obejmują „Peeling Back the Mask: A quest for Justice”, która została opublikowana po początkowym konflikcie z panem Odingą w okresie poprzedzającym wybory w 2013 r., oraz „Treason: A case against tyrans and renegats, ” opublikowane w 2019 r.

Koalicja opozycyjna przestała płacić mu opłaty prawne.

Dr. Miguna pozostawił także inne ślady wrogów w krajobrazie politycznym, obywatelskim i medialnym Kenii. Nawet wśród ogółu społeczeństwa jest najbardziej popularny ze względu na swoje dramatyczne ataki na osoby publiczne w mediach społecznościowych.

Kto nie chce go z powrotem?

Na początku tego tygodnia rząd za pośrednictwem departamentu imigracji obiecał ułatwić dr Migunie wjazd do kraju. W oświadczeniu resort poinformował, że będzie w pełni stosował się do nakazów sądowych wydanych w 2018 r.

@ImmigrationDept @InteriorKE pic.twitter.com/guEfaH3z0W

— Imigracja Kenia. (@ImmigrationDept) 6 stycznia 2020

Fakt, że departament imigracyjny kilkakrotnie rażąco nie zastosował się do nakazów sądowych, jasno pokazuje, że szef tej instytucji działa na rozkaz bardzo wysoko postawionej administracji tego kraju.

Dr. Jednak Miguna obwinia za swoje nieszczęścia prezydenta Kenyattę i jego przyjaciela, który stał się wrogiem, Raila Odinga. W serii tweetów oskarża ich o terroryzowanie go, rozdzieranie ich jedności, walkę z korupcją i próby zmiany kenijskiej konstytucji w celu wprowadzenia nowej struktury rządów.

Despoci Kenyatta i @RailaOdinga: Torturowaliście mnie i brutalizowaliście; zniszczył i zdewastował mój dom. Nadal nie przestrzegacie wielu ważnych nakazów sądowych i uniemożliwiacie mi kupno mojego teścia i innych członków rodziny. Ale nigdy nie złamiesz mojego ducha i oddania. pic.twitter.com/qGX0nCdNOO

— Dr Miguna Miguna (@MigunaMiguna) 7 stycznia 2020

Krzyczysz o fałszywej jedności, kiedy dzielisz i rządzisz. Krzyczysz o swojej fałszywej „walce z korupcją”, tworząc i rozprzestrzeniając brudne bagna grabieży i zawłaszczania ziemi. Chcesz użyć #BBINonsense do uwiecznienia ubóstwa i despotyzmu. Pokonamy cię. #DespotsMustFall

— Dr Miguna Miguna (@MigunaMiguna) 7 stycznia 2020

Podczas gdy dla niektórych nieszczęścia dr. Miguny są wytworem jego własnego działania, fakt, że rząd kilkakrotnie umyślnie nie zastosował się do zgodnych z prawem nakazów sądowych, powinien być problemem, o który martwią się wszyscy Kenijczycy, niezależnie od tego, jakie są ich osobiste odczucia na temat dr. Miguna są. Rząd, który traktuje nakazy sądowe jak zwykłe sugestie, nawet do tego stopnia, że ​​zmusza własnego obywatela do przymusowego wygnania, jest rządem, któremu nie zależy na ochronie praworządności. Dziś to on, jutro może to być każdy z 45 milionów z nas.

Zdjęcie dzięki uprzejmości.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video