Blog

Metamorfoza Sojuszu Demokratycznego Republiki Południowej Afryki

Zdaję sobie sprawę, że większość ludzi koncentruje się na dzisiejszych wyborach w Stanach Zjednoczonych (wygrają jaszczurki, nie bez względu na wszystko!), niemniej jednak chciałem poruszyć kilka kwestii dotyczących oficjalnej partii opozycyjnej Republiki Południowej Afryki, Sojuszu Demokratycznego (DA).

W ten weekend prokuratura okręgowa odbyła swój wyborczy kongres, na którym decydowano o przywództwie i głosowano nad różnymi stanowiskami politycznymi (jeśli chodzi o przywództwo, głosami kluczowymi byli lider partii i przewodniczący federalnej władzy wykonawczej).

Jak powiedziałem w lutym, gdybym miał głos za przywództwem, głosowałbym za Mbali Ntuli, startującym przeciwko Johnowi Steenhuisenowi. Kongres nie podzielał tego poglądu, głosując 1443 do 361 na Steenhuisena, jednocześnie potwierdzając stanowisko Helen Zille jako federalnej przewodniczącej wykonawczej.

Oboje są moim zdaniem złymi wyborami pod względem krótkoterminowej matematyki wyborczej i jak powiedziałem znajomemu pewnego dnia, coś w rodzaju 15% udziału w głosowaniu krajowym w 2024 r. nie wydaje się nieprawdopodobne ja teraz.

Powiedziałem też: „Przez jakiś czas SA prawie miała partię opozycyjną”. Może znowu będą mieli, a może ta impreza będzie nawet prokuratorem okręgowym. I oczywiście mam na myśli „opozycję” w sensie służenia jako znacząca siła naprawcza, a nie tylko bycia opozycją z racji zajęcia drugiego miejsca.

Peter Bruce (Dzień roboczy, płatne) mówi:

Niektóre z tego, co kierownictwo DA mówi i robi w ciągu najbliższych kilku miesięcy, sprawi, że moje palce u stóp się zwiną, ale jestem przekonany, że jest to tymczasowy ruch w prawo. AD to bezlitosna bestia. Jeśli Steenhuisen nie będzie w stanie odzyskać PE i Johannesburga w przyszłym roku lub przynajmniej poprawić wyników z 2016 roku, zacznie odczuwać upał. Serce drużyny znajduje się w centrum i pewnego dnia wróci do tego miejsca.

Ale to (podkreślenie dodane) wydaje mi się optymistyczne. Mniej więcej rok temu powiedziałem, że prokurator okręgowy nie jest już partią liberalną w mojej preferowanej wersji liberalizmu i od tego czasu tylko się od niej oddalili.

Kongres potwierdził Steenhuisena i Zille’a, obaj mają swoje cnoty. Jednak żaden z nich – Steenhuisen ze swoją zadziornością i entuzjastycznym blokowaniem krytyków na Twitterze oraz Zille, który dogaduje się wszystkim fanom Jordana Petersona, których znajduje na Twitterze – nie przysłuży się dobrze wzrostowi poparcia partii.

To, co widzieliśmy w trakcie i po kongresie, nie daje żadnej nadziei na uczynienie z DA atrakcyjnej propozycji dla wyborców. Na przykład konferencja rozpoczęła się oświadczeniem w sprawie morderstw na farmach. Morderstwa na farmach to z pewnością problem, ale jest to również problem, który jest wykorzystywany przez alt-right jako broń.

Wysyłacie wyraźny sygnał, kiedy prowadzicie sprawę morderstw na farmach, i jest to sygnał dla wyborców, że prokurator okręgowy przegrał z Frontem Wolności Plus (FF+) w ostatnich wyborach. Wysyłacie ten sam sygnał do tych samych ludzi, kiedy zapewniacie, że będziecie bronić statusu tego „rdzennego języka”, afrikaans, na Uniwersytecie w Stellenbosch.

Tak, jest to jeden z naszych 11 oficjalnych języków i jest rodzimy – to nie problem. Problem polega na tym, że zarówno to, jak i skupienie się na morderstwach na farmie, posłużą jedynie do odzyskania części wyborców FF+, którzy opuścili partię podczas ostatniego wyboru, głównie dlatego, że prokurator okręgowy zaczął być zbyt otwarty na radykalne pomysły, takie jak myślenie, że rasa ma znaczenie. (Przepraszam – zapomniałem wspomnieć, że brak rasizmu powrócił jako platforma polityczna.)

Ale to z pewnością nie ma sensu? Partia urosła do 22% w ramach strategicznych ram, które próbowały przemawiać do wszystkich mieszkańców RPA, a nie takich, które traktowały priorytetowo obawy, które są (nieważne, czy słusznie, czy nie – nie o to mi chodzi) kojarzone z konserwatywnymi białymi wyborcami.

Stracili 1,5% w następnych wyborach krajowych (2019). Szczerze mówiąc, działo się to w kontekście prowadzenia przez homofobicznego kaznodzieję, a jednocześnie nękanego wewnętrznymi sprzeczkami, które doprowadziły między innymi do zatrudnienia, a następnie zamrożenia szefa polityki (teraz wróciła), oraz raportu poinformowanych i wykwalifikowanych byłych wtajemniczonych, którzy szczegółowo opisali dysfunkcję prokuratora okręgowego, prowadzącą do usunięcia wspomnianego kaznodziei i innych.

Odpowiedzią na to z pewnością nie powinno być rozpoczęcie wysyłania tego rodzaju sygnałów, które sprawią, że niektórzy z tych, którzy stracili FF+, powrócą do DA, zamiast wznowienia projektu apelowania do wszystkich mieszkańców RPA (co oznacza – przynajmniej częściowo – nie brzmiący jak Trumpian)?

Ponieważ na każdego wyborcę typu FF+, który jest przyciągany, wyobrażam sobie, że jest wyborca ​​– jak wiele lat temu ja – który zaczyna nie wierzyć w retorykę DA i który zaczyna bardziej przychylnie odnosić się do twierdzeń tych, którzy twierdzą, że w działaniu (a nie w polityce lub deklarowanych przekonaniach członków) prokurator okręgowy jest przeciwny biednym i czarnym?

W dzisiejszych czasach wszystko prowadzi do walki, ale jak powiedziałem na górze, ludzie oglądają wybory w USA, więc może ujdzie mi to na sucho. Mocno wierzę w uczciwość i dobre intencje wielu osób w prokuraturze i nie jest to post mający na celu oczernianie partii lub kogokolwiek w niej.

Po prostu nie mogę pojąć zastosowanej strategii.

Gdyby ktoś powiedział mi, że „gramy w długą grę – za 50 lat wszyscy będą w porządku, ponieważ roboty wykonują całą pracę, a ludzie spędzają czas na trawieniu dzięki UBI, więc rasa nie sprawy i fakty nie obchodzą twoich uczuć”, powiedziałbym „w porządku, możesz mieć rację, ale to głupie, ponieważ będziesz tracić głosy w dającej się przewidzieć przyszłości, a nie możemy być pewni, czy będzie na plus liczysz”.

Na Ziemi iw Południowej Afryce takie podejście stawia prokuratora okręgowego na drodze do nieistotności. Może się okazać, że się mylę i bez wątpienia zostanę o tym poinformowany, jeśli tak to się potoczy. Rzeczy oczywiście też mogą się zmienić, czyniąc wszystkie te myśli zbędnymi.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze życzenia i siły dla liberałów w DA i ogólnie dla DA. Chociaż obecnie nie oddałbym na ciebie głosu, potrzebujemy skutecznej i wiarygodnej opozycji, a ty zawsze byłeś przynajmniej jedną z tych rzeczy.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video