zAfryki.pl - Polski Portal o Afryce Blog Lider tanzańskiej opozycji oskarżony o terroryzm
Blog

Lider tanzańskiej opozycji oskarżony o terroryzm

~ 152 ~ Rehema Ibrahim ~ 153 ~

Przewodniczący tanzańskiej Chama Cha Demokrasia na Maendeleo (Chadema), głównej partii opozycyjnej, Freeman Mbowe, został oskarżony o terroryzm. Pan Mbowe został aresztowany 21 lipca 2021 r. i był potajemnie przetrzymywany na komisariacie policji w Oysterbay przez cztery dni.

Postawiono go w sądzie w poniedziałek (26 lipca 2021 r.) w celu postawienia zarzutów związanych z terroryzmem po tym, jak prawnicy, liderzy opozycji i organizacje praw człowieka wywierały presję na rząd, żądając poznania jego miejsca pobytu.

Mbowe został postawiony w stan oskarżenia w Sądzie Rezydenta Kisutu, Dar es Salaam, w obliczu dwóch niewypłacalnych zarzutów – terroryzmu i finansowania aktów terrorystycznych.

Po ponad 100 godzinach przebywania w areszcie policyjnym został potajemnie postawiony w stan oskarżenia przed sądem bez reprezentacji prawnej.

Czytając akt oskarżenia, starszy prokurator stanowy, Ester Martin, wspomagany przez Tulimanywa Majigo, przed głównym sędzią rezydującym, Thomasem Simbą, powiedział, że oskarżony Mbowe został doprowadzony przed sąd, aby dołączyło do niego trzech innych oskarżonych, którym postawiono zarzuty terroryzmu. Pozostała trójka trafiła do tego samego sądu w 2020 r.

Mbowe jest rzekomo spiskowany w celu popełnienia przestępstw terrorystycznych w okresie od maja do sierpnia 2020 r. w hotelu Aishi w regionie Kilimandżaro, w tym palenia stacji paliw i zgromadzeń publicznych z użyciem materiałów wybuchowych.

W drugim przestępstwie Mbowe jest oskarżony o dostarczanie środków finansowych na finansowanie terroryzmu z naruszeniem ustawy o przestępstwach terrorystycznych, a sprawa została odroczona do 5 sierpnia 2021 r.

Prokurator stanowy powiedział sądowi, że śledztwo w sprawie zostało zakończone i gotowe do przedłożenia w Sądzie Najwyższym Tanzanii.

Aresztowanie, zatrzymanie i ściganie Mbowe’a przywołują wspomnienia arbitralnych aresztowań i przetrzymywania polityków i dziennikarzy opozycji podczas sześcioletnich rządów byłego prezydenta Johna Magufuliego. Mbowe, Zitto Kabwe i Tundu Lissu byli nieustannie nękani i aresztowani podczas jego prezydentury, przy czym ten ostatni przeżył próbę zamachu w 2017 roku, zmuszając go do wyjazdu za granicę.

~ 152 ~ W 2020 roku Lissu powrócił, by zmierzyć się z Magufulim w ankiecie prezydenckiej jako kandydat Chadema. Magufuli wygrał głosowanie wśród zarzutów o fałszerstwa polityków opozycji. Pan Magufuli zmarł w marcu 2021 roku po krótkiej chorobie. Jego ówczesna zastępczyni Samia Suluhu Hassan przejęła urząd prezydenta na pozostałą część jego kadencji zgodnie z konstytucją Tanzanii.

Ten artykuł został oryginalnie stworzony dla Sauti Kubwa. Dodatkowe raporty autorstwa Yustino Ndomby i Daniela Ominde.

Exit mobile version