Dania główne

Jollof Rice, 2 sposoby – nigeryjska & Ghanaian

Skocz do przepisu

WYJDŹ Z NUDNEGO CYKLU ŻYWNOŚCIOWEGO…

W tym poście przyjrzę się dwóm stylom receptur ryżu jollof – nigeryjskiemu i ghańskiemu. Mój brat niedawno zaczął pracować z kilkoma Ghańczykami, którzy nie przestawali zachwycać się ryżem jollof z Ghany. Chciał poznać różnice między nigeryjskim (Naija) jollofem a jollofem z Ghany, więc pomyślałem, że napiszę ten post dla niego i innych osób zadających to samo pytanie.

Ryż jollof z Nigerii i Ghany jest pyszny. Skłonność do jednego lub drugiego zależy od tego, do czego ludzie są przyzwyczajeni i od ich osobistych preferencji. Ponadto, podobnie jak w przypadku większości potraw, nie ma dwóch takich samych przepisów Jollof. Zawsze będą różnice w zależności od tego, kto to robi i gdzie.

Co to jest ryż Jollof?

Większości ludzi nie trzeba przedstawiać tego pomarańczowego jednogarnkowego dania z ryżu z Afryki Zachodniej. To jeden z najpopularniejszych przepisów z Afryki Zachodniej. Trwa „wojna” o to, co smakuje lepiej między ryżem jollof z Nigerii i Ghany; i kto mógłby zapomnieć „jollofgate” Jamiego Olivera. Ryż jollof traktujemy bardzo poważnie. Jest nawet Międzynarodowy Dzień Jollofa!

Jollof jest przygotowywany przez gotowanie ryżu w bogatym sosie pomidorowym z przyprawami i bulionem, ze wszystkimi smakami połączonymi razem, aby stworzyć wspaniałe doznania kulinarne. Można go gotować z mięsem, rybami i warzywami; i podawane na festiwalach, imprezach i spotkaniach towarzyskich – W Nigerii mówimy, że „żadna impreza nie jest kompletna bez jollof”. To danie jest tak uwielbiane, że smaki i nazwa są przenoszone na inne dania – rodzimy (olej palmowy) jollof z ryżu, jollof spaghetti, jollof z fasoli itp.

Historia ryżu Jollof ~ 753 ~

Zanim pojawił się jollof z Nigerii i Ghany, był Wolof. Jollof to modyfikacja Wolof, grupy etnicznej występującej w Senegalu, Gambii i Mauretanii.

Uważa się, że ryż jollof pochodzi z tego regionu, gdzie znany jest jako benachin lub thieboudienne i gotowany jest z rybami i warzywami. Przepis i nazwa zmieniały się, aby dostosować się do lokalnych składników i smaku, gdy danie podróżowało po regionie Afryki Zachodniej. Nazywa się jollof w Nigerii, Ghanie, Liberii, Sierra Leone itp., ale kiedy przeprowadzasz się do krajów francuskojęzycznych, takich jak Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej i Benin, staje się riz au gras.

Różnice między Nigerią a Ghaną Jollof ~ 753 ~

Ryż jollof z Nigerii i Ghany wykorzystuje w większości podobne składniki, ale mają różne profile smakowe.

Nigeryjski ryż jollof gotuje się z długoziarnistym parzonym ryżem, przy czym głównymi przyprawami są curry w proszku, tymianek, biały pieprz i liście laurowe. Podaje się go z mięsem i innymi dodatkami jak smażony banan, sałatka nigeryjska, coleslaw, moimoi itp.

Ghańczycy preferują perfumowany tajski ryż jaśminowy o wyraźnym aromacie, który jest jednym z głównych wyróżników tego dania jollof. Ghański jollof zwykle zawiera więcej przypraw niż nigeryjski przepis na ryż; na przykład imbir i czosnek są mieszane z mieszanką pieprzu. Oprócz proszku curry można go również gotować z jedną lub kilkoma gałkami muszkatołowymi, jagodami z indyka, anyżem, rozmarynem, liśćmi laurowymi itp., A także mieszanymi warzywami. Ryż jollof z Ghany podawany jest z shito jako posypką i smażonym bananem, mięsem lub rybą jako dodatek.

Ryż Jollof z Ghany

Ryż Jollof z Nigerii

Jak zrobić nigeryjski ryż Jollof ~ 653 ~

Oto składniki, których potrzebujesz…

 • Czerwona papryka
 • Pomidory
 • Cebula
 • Scotch Bonnet Papryka
 • Olej słonecznikowy
 • Przecier pomidorowy
 • Łagodne curry w proszku
 • Suszony tymianek
 • Liście laurowe
 • Wywar z kurczaka
 • Kostki rosołowe z kurczaka
 • Sella/ Złoty ryż basmati
 • Sól

Jak to zrobić…

Umyj pomidory i paprykę. Usuń łodygę z papryki. Obierz cebulę. Umyj ryż pod zimną bieżącą wodą, aż woda będzie czysta, a następnie odsącz na durszlaku.

Pokrój jedną cebulę na ćwiartki i wrzuć do blendera. Dodaj trzy pomidory, czerwoną paprykę i paprykę Scotch Bonnet, a następnie dodaj pół szklanki wody i zmiksuj na gładką masę. Trzymaj się z boku.

Posiekaj pozostałą cebulę. Pozostałe pomidory pokroić w cienkie plasterki.

Rozgrzać olej na patelni na średnim ogniu, następnie wrzucić posiekaną cebulę. Gotuj, aż cebula zacznie się rumienić.

Dodaj zmiksowaną paprykę, curry w proszku, tymianek, kostki bulionu i liście laurowe na patelnię. Gotuj przez 20 minut, od czasu do czasu mieszając. Następnie dodaj koncentrat pomidorowy i pokrojone pomidory. Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu, aż wilgoć znacznie się zmniejszy, a olej oddzieli się i osadzi na powierzchni. Ten sos jest kluczem do uzyskania dobrego jollof; tutaj rozwijają się smaki i aromaty Jollof.

Przywróć średni ogień. Dodaj umyty ryż i bulion, a następnie dodaj dwie szklanki wody i dopraw solą. Przykryj garnek.

Poczekaj, aż ryż się zagotuje, a następnie zmniejsz nieco ogień. Sprawdź ryż po 15 minutach; jeśli na wierzchu ryżu nadal znajduje się płyn, ponownie załóż pokrywkę. Sprawdź ponownie po 5 minutach, powtarzaj, aż większość płynu z wierzchu zostanie wchłonięta i ryż będzie widoczny.

Wymieszaj drewnianą łyżką i zmniejsz ogień do najniższego, aby pozostały sos w ryżu został wchłonięty. Kontynuuj sprawdzanie i mieszanie co 5 minut, aż cały płyn zostanie wchłonięty.

 Jeśli stwierdzisz, że ryż jest nadal twardy, ale w garnku nie ma płynu, nie dodawaj więcej płynu. Przykryj ryż arkuszem folii przed umieszczeniem pokrywki na garnku. Zmniejsz temperaturę do najniższej i pozwól, aby para zgromadziła się wewnątrz patelni, aby ugotować ryż. Od czasu do czasu otwieraj garnek, aby wymieszać ryż. Zdejmij z ognia, gdy ryż się ugotuje i wchłonie cały sos. Wymieszaj drewnianą łyżką i przykryj na kilka minut przed podaniem.

Jak zrobić ryż Jollof z Ghany ~ 653 ~

Oto składniki, których potrzebujesz…

 • Czerwona papryka
 • Pomidory
 • Cebula
 • Scotch Bonnet
 • Czosnek
 • Świeży imbir
 • ~ 252~Olej słonecznikowy

 • Pasta/przecier pomidorowy
 • Łagodne curry w proszku
 • Gałka muszkatołowa
 • Liście laurowe
 • Wywar z kurczaka
 • ~ 252~Kostki rosołowe z kurczaka

 • Tajski ryż jaśminowy
 • Sól

Jak to zrobić…

Umyj pomidory i paprykę. Usuń łodygę z papryki. Obierz cebulę i ząbki czosnku. Umyj ryż pod zimną bieżącą wodą, aż woda będzie czysta, a następnie odsącz na durszlaku.

Pokrój jedną cebulę na ćwiartki i wrzuć do blendera. Dodaj pomidory, czerwoną paprykę, paprykę Scotch Bonnet, czosnek i imbir, a następnie dodaj pół szklanki wody i zmiksuj na gładką masę. Trzymaj się z boku.

Posiekaj pozostałą cebulę.

Rozgrzać olej na patelni na średnim ogniu, następnie wrzucić posiekaną cebulę. Gotuj, aż cebula zacznie się rumienić.

Dodaj koncentrat pomidorowy i zmniejsz ogień. Mieszaj drewnianą łyżką podczas smażenia przez 5 minut.

Zwiększ ogień do średniego. Wlej dwie szklanki zmiksowanej papryki na patelnię. Dodaj curry, gałkę muszkatołową i liście laurowe, a następnie wsyp kostki rosołowe. Dobrze wymieszaj drewnianą łyżką i gotuj, mieszając od czasu do czasu. Gotuj, aż wilgoć znacznie się zmniejszy, a olej osadzi się na powierzchni. Zajmie to co najmniej 20 minut.

Dodaj bulion z kurczaka i wymieszaj ryż na patelni. Następnie dodaj 1 szklankę wody, posmakuj soli i dodaj więcej w razie potrzeby. Pozwól ryżowi się zagotować, a następnie zmniejsz ogień. Umieść arkusz folii aluminiowej na ryżu, a następnie przykryj patelnię.

Sprawdź po 10 minutach i wymieszaj ryż drewnianą łyżką. Czynność powtarzaj częściej, aż ryż się ugotuje i wchłonie cały sos. Zajmie to co najmniej 30 minut.

Zdjąć z ognia, wymieszać drewnianą łyżką, ponownie założyć pokrywkę i odstawić na kilka minut przed podaniem.

Kilka uwag o składnikach

 • Ryż: Użyj tajskiego ryżu jaśminowego do ryżu jollof z Ghany i dowolnego parzonego ryżu długoziarnistego do nigeryjskiego ryżu jollof. Zawsze używam złotego ryżu basmati do nigeryjskiego jollof i większości innych dań z ryżu, w których ziarna ryżu muszą być oddzielne i nie lepkie. Nie mogę wystarczająco wychwalać tego ryżu – bardzo dobrze gotuje się z puszystymi ziarnami i trudno sprawić, by ziarna stały się papkowate. chilli bird eye i habanero. Papryczki scotch bonnet dodają ciepła ryżowi jollof i możesz dodać więcej lub pominąć w zależności od tolerancji na ciepło.
 • Curry w proszku: Nigeryjczycy używają proszku curry Lion do jollof. Odkryłem, że „łagodne curry w proszku” sprzedawane w większości dużych supermarketów jest wystarczająco zbliżone i dobrze sprawdza się w przypadku Ghany i Naija jollof.

Uwagi do przepisów i często zadawane pytania

Jak zdobyć zadymionego Jollofa? Zadymienie z party jollof pochodzi z drewna opałowego, które jest używane do gotowania ryżu w dużych ilościach. Możesz powtórzyć efekt, używając patelni ze stali nierdzewnej. Ryż na dnie garnka przyklei się do garnka i spali się podczas gotowania. Używanie garnka z powłoką zapobiegającą przywieraniu zmniejsza przywieranie, a co za tym idzie spalanie, podczas gdy użycie patelni bez powłoki zapobiegającej przywieraniu zwiększa spalanie i tworzy efekt dymu.

Dlaczego muszę przykrywać patelnię folią aluminiową? Folia aluminiowa ma zatrzymywać parę w garnku, aby ułatwić gotowanie na parze, aż ryż jollof będzie ugotowany bez konieczności dodawania dodatkowego płynu. Tajski ryż jaśminowy bardzo szybko zmienia się z ugotowanego w papkowaty, dlatego ważne jest, aby zrobić to wcześniej podczas gotowania ghańskiego ryżu jollof.

Powiązane przepisy ~ 653 ~

Ryż jollof można podawać z;

Babka pikantna – kelewele

Sałatka nigeryjska

Suya z wołowiny

Shito

Sałatka Asun

Duszony żołądek

Jollof Rice Two Ways – nigeryjski i ghański ~ 653 ~

Abi Olayiwola

Przepisy na nigeryjski ryż jollof i ryż jollof z Ghany

#wprm-recipe-user-rating-3 .wprm-rating-star.wprm-rating-star-full svg * { fill: #5A822B; }#wprm-recipe-user-rating-3 .wprm-rating-star.wprm-rating-star-33 svg * { fill: url(#wprm-recipe-user-rating-3-33); }#wprm-recipe-user-rating-3 .wprm-rating-star.wprm-rating-star-50 svg * { fill: url(#wprm-recipe-user-rating-3-50); }#wprm-recipe-user-rating-3 .wprm-rating-star.wprm-rating-star-66 svg * { fill: url(#wprm-recipe-user-rating-3-66); }linearGradient#wprm-recipe-user-rating-3-33 stop {stop-color: #5A822B; }linearGradient#wprm-recipe-user-rating-3-50 stop {stop-color: #5A822B; }linearGradient#wprm-recipe-user-rating-3-66 stop {stop-color: #5A822B; }5 z 2 głosów

Wydrukuj przepis
Przepis na szpilkę

Czas przygotowania 20 min Czas gotowania 1 godz. 10 min Całkowity czas 1 godz. 30 min

Danie obiadowe, danie główneKuchnia afrykańska, ghańska, nigeryjska

Porcje 4Kalorie 337 kcal

Składniki  1x2x3x

Nigeryjska Jollof

2 Czerwona papryka

5 Pomidory

2 Cebula

1 Papryka Scotch bonnet

½ szklanki Olej słonecznikowy

2 łyżki Pasta pomidorowa/przecier

1 łyżeczka łagodnego curry w proszku

½ Suszony tymianek

2 średnie liście laurowe

1 szklanka bulionu drobiowego

2 kostki Kostki bulionu drobiowego

2 szklanki złotego ryżu Basmati lub dowolnego długoziarnistego parboiled ryżu~253 ~Sól

Ghana Jollof

1 Czerwona papryka

4 Pomidory

2 Cebula

1 Papryka Scotch Bonnet

2 Czosnek

Świeży imbir – rozmiar kciuka rozmiar kciuka~ 253 ~ ½ szklanki Olej słonecznikowy ~ 253 ~ 3 łyżki Pasta / przecier pomidorowy ~ 253 ~ 1 łyżeczka Łagodne curry w proszku ~ 253 ~ ½ łyżeczki Gałka muszkatołowa ~ 253 ~ 2 średnie Liście laurowe ~ 253 ~ 1 szklanka Wywar z kurczaka ~ 253 ~ 2 kostki Wywar z kurczaka kostki

2 szklanki tajskiego ryżu jaśminowego

Sól do smaku

Instrukcje 

Nigeryjczyk Jollof

Umyj pomidory i paprykę. Usuń łodygę z papryki. Obierz cebulę. Umyj ryż pod zimnym kranem, aż woda będzie czysta, odsącz na durszlaku.

Jedną cebulę pokrój na ćwiartki i włóż do blendera. Dodaj trzy pomidory, czerwoną paprykę i paprykę Scotch Bonnet, a następnie dodaj pół szklanki wody i zmiksuj na gładką masę. Odłóż na bok.

Posiekaj pozostałą cebulę. Pozostałe pomidory pokroić w cienkie plasterki.

Rozgrzać olej na patelni na średnim ogniu, następnie wrzucić posiekaną cebulę. Smaż, aż cebula zacznie się rumienić.

Do rondla dodaj zmiksowaną paprykę, curry w proszku, tymianek, kostki bulionu i liście laurowe — gotuj przez 20 minut, od czasu do czasu mieszając. Następnie dodaj koncentrat pomidorowy i pokrojone pomidory. Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu, aż wilgoć znacznie się zmniejszy, a olej oddzieli się i osadzi na powierzchni.

Przywróć średni ogień. Dodaj umyty ryż i bulion, a następnie dodaj dwie szklanki wody i dopraw solą. Pozwól ryżowi się zagotować, a następnie lekko zmniejsz ogień. Sprawdź ryż po 15 minutach; jeśli na wierzchu ryżu nadal znajduje się płyn, ponownie załóż pokrywkę. Sprawdź ponownie po 5 minutach i powtarzaj, aż większość płynu z wierzchu zostanie wchłonięta i ryż będzie widoczny. zaabsorbowany. Kontynuuj sprawdzanie i mieszanie co 5 minut, aż cały płyn zostanie wchłonięty.

Wymieszaj drewnianą łyżką i przykryj na kilka minut przed podaniem.

Ghana Jollof

Umyj pomidory i paprykę. Usuń łodygę z papryki. Obierz cebulę i ząbki czosnku. Umyj ryż pod zimnym kranem, aż woda będzie czysta, odsącz na durszlaku.

Jedną cebulę pokrój na ćwiartki i włóż do blendera. Dodaj pomidory, czerwoną paprykę, paprykę Scotch Bonnet, czosnek i imbir, a następnie dodaj pół szklanki wody i zmiksuj na gładką masę. Odłóż na bok.

Posiekaj pozostałą cebulę.

Rozgrzej olej na patelni na średnim ogniu, a następnie wlej posiekaną cebulę. Gotuj, aż cebula zacznie się rumienić.

Dodaj koncentrat pomidorowy i zmniejsz ogień. Mieszaj drewnianą łyżką podczas smażenia przez 5 minut.

Zwiększ ogień do średniego. Wlej dwie szklanki zmiksowanej papryki na patelnię. Dodaj curry, gałkę muszkatołową i liście laurowe, a następnie wsyp kostki rosołowe. Dobrze wymieszaj drewnianą łyżką i gotuj, mieszając od czasu do czasu. Gotuj, aż wilgoć znacznie się zmniejszy, a olej osadzi się na powierzchni. Zajmie to co najmniej 20 minut.

Dodaj bulion z kurczaka i wymieszaj ryż na patelni. Następnie dodaj 1 szklankę wody, posmakuj soli i dodaj więcej w razie potrzeby. Pozwól ryżowi się zagotować, a następnie zmniejsz ogień. Połóż arkusz folii aluminiowej na ryżu, a następnie przykryj patelnię.

Sprawdź po 10 minutach i wymieszaj ryż drewnianą łyżką. Czynność powtarzaj częściej, aż ryż się ugotuje i wchłonie cały sos. Zajmie to co najmniej 30 minut.

Zdjąć z ognia, wymieszać drewnianą łyżką, ponownie założyć pokrywkę i odstawić na kilka minut przed podaniem.

Uwagi

W ryżu jollof jest dużo mieszania. Dlatego najlepiej jest używać drewnianej szpatułki o tępych krawędziach. Łyżki do gotowania ze stali nierdzewnej lub łyżki drewniane z ostrymi krawędziami mogą połamać ziarna ryżu i sprawić, że jollof stanie się papkowaty.
Odżywianie ~ 753 ~ Kalorie: 337 kalcarbohydrates: 15gproteina: 4GFAT: 30GSUKATED TŁUKA: 3GPOLYUNSURESUTATED TŁUM: 1GMONOUNSUTATED FAT: 25GCholesterol: 2mgsodium: 220mgpotassasion: 526mgfiber

Słowo kluczowe Ryż Jollof z Ghany, Ryż Jollof z Ghany, Ryż Jollof, Ryż Jollof z Nigerii

Wypróbowałeś ten przepis? Daj nam znać, jak było!

Karaibski ryż z fasolą

Jollof Bulgur

Łatwa Lasagne Warzywna

Perski Kuku Sabzi