Blog

Jean-Pierre Bemba wraca do DRK!

Nikt nie przewidział takiego odwrócenia sytuacji. Skazany na 18 lat więzienia Jean-Pierre Bemba został nagle uniewinniony przez Międzynarodowy Trybunał Karny w piątek 8 czerwca 2018 roku. Za kratami spędził 10 lat. Ogłoszenie jego uniewinnienia wywołało bombowy efekt na całym świecie, a zwłaszcza w DRK. Sceny radości były świadkami w Kinszasie i kilku miastach w kraju, w tym w Mbandace w dawnym Równiku, jego rodzinnej prowincji.

Jean-Pierre Bemba został aresztowany w sierpniu 2008 roku w Belgii na podstawie nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny. MTK ścigał go za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez jego milicję w Republice Środkowoafrykańskiej w latach 2002-2003. W tym czasie reżimowi byłego prezydenta Afryki Środkowej Ange-Felixa Patassé groziła rebelia rozpoczęta przez François Boże Narodzenie. Następnie prezydent Patassé zaprosił oddziały rebeliantów Jean-Pierre’a Bemby do pomocy w Bangi. Podczas tej interwencji popełniono kilka przypadków gwałtów, masakr, grabieży i innych przestępstw, które przypisywano ludziom Jean-Pierre’a Bemby. Doprowadziło to do jego aresztowania 24 maja 2008 r.

Jednak były wiceprezydent DRK zawsze twierdził, że jest niewinny, twierdząc, że w czasie wydarzeń nie przebywał w Afryce Środkowej i że nie wydawał rozkazów oddziałom wypożyczonym reżimowi Bangui, ponieważ znajdowały się one pod kontrolą Armia prezydenta Patasségo. Niemniej jednak Jean-Pierre Bemba został skazany z powodu swojej odpowiedzialności jako zwierzchnika swoich żołnierzy. W tym przypadku warto zauważyć, że tylko Bemba był ścigany, podczas gdy obóz prezydenta Patassé, który zaprosił kongijską milicję, nie został naruszony aż do jego śmierci przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Ten sam scenariusz jest nieuchronny na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie tylko zwolennicy Gbagbo są ścigani przez MTK, podczas gdy kryzys powyborczy z 2010 r. dotyczył również obozu Allasane Ouattara.

Dziś uniewinnienie Bemby wywołuje polityczne trzęsienie ziemi w pobliżu wyborów prezydenckich 23 grudnia 2018 r. w Demokratycznej Republice Konga. Lider Ruchu Wyzwolenia Konga był pretendentem Josepha Kabili w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2006 roku. Więzienie nie miało racji ze swoją popularnością. Bemba nadal ma swoją charyzmę i wpływ na kongijską politykę. Jego kolejny powrót do DRK z pewnością zmieni sytuację polityczną. W opozycji znajdzie się kilku liderów wagi ciężkiej, a mianowicie: Moses Katumbi, Felix Tshisekedi, Vital Kamerhe i od niedawna Jean-Pierre Bemba. Ta sytuacja przysporzy Josephowi Kabila wiele bólu głowy, ponieważ jego kadencja skończyła się w 2016 roku i nie chce odejść.

Wszyscy z zadowoleniem przyjęli uniewinnienie Bemby, z wyjątkiem Josepha Kabili. Gdyby życzył dobrze swemu przeciwnikowi, nie byłby Kongijczykiem. Z drugiej strony gratulacje napływały zewsząd. Moses Katumbi wysłał tweeta:

„Gratulacje dla mojego rodaka JP Bemby. Jego uniewinnienie pokazuje, że prawda zawsze zwycięża. Dla tych, którzy wciąż stosują fałszywe procesy, ta decyzja oznacza początek nowej ery sprawiedliwości dla #RDC. Dziś wielki dzień dla Kongijczyków! „

Felix Tshisekedi, syn historycznego przeciwnika Etienne Tshisekedi, powiedział: „Z radością i ulgą dowiaduję się o porzuceniu zarzutów, które ciążyły na JP Bembie. Moje pierwsze myśli są z jego rodziną i jego zwolennikami. Jego powrót na kongijską scenę polityczną będzie niewątpliwie sporym wzmocnieniem obozu przemiennego. Chwała Bogu. „

Powstaje pytanie, czy Jean-Pierre Bemba będzie wolny, gdy zostaną zgłoszone kandydatury w wyborach prezydenckich. Bo pomimo uniewinnienia w sprawie środkowoafrykańskiej pozostaje skazany na rok więzienia w innej sprawie znanej jako manipulowanie świadkami. Cokolwiek się stanie, wielu mieszkańców DRK chce, aby jego powrót do Kinszasy wzmocnił opozycję. Wkrótce jego partia MLC będzie w Kongresie prawdopodobnie preferując go jako swojego kandydata.

Czy reżim Kabili pozwoli mu kandydować w wyborach?

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video