Blog

Helen Zille, protesty przeciwko zabijaniu farm i granice władzy

Wiele, wiele lat temu pisałem coś o tym, jak Barry Ronge gadał bzdury, kiedy powiedział, że nie możemy brać na poważnie Breytena Breytenbacha nazywającego Republikę Południowej Afryki „kleptokracją”, skoro on (BB) nawet nie mieszka w RPA.

Dzisiaj Helen Zille opowiada te same bzdury w odpowiedzi na felieton Justice Malala (prawdopodobnie płatny), który zawiera ten akapit:

Im mniej powiedziano o wyglądzie Helen Zille, tym lepiej. Miała na sobie koszulkę z napisem „Jestem Afrykanką”, podbiła serca swoich przeciwników na Twitterze i odeszła ze świadomością, że osiągnęła swój cel na ten dzień: zdobyć popularność na Twitterze.

I która kończy się zdaniem: „Zille, Malema czy Kallie Kriel z AfriForum nie będą się nimi przejmować [ofiarami morderstw na farmach], chyba że będą kręcić kamery”.

To jedyne odniesienia do Helen Zille w tej kolumnie. I tak, nie są mili, ale obalenie wszystkiego, co mówi Malala, z pewnością nie jest najlepszym osiągnięciem, mówiąc „przeprowadziłeś się do Kalifornii, a ja odwiedziłem Senekal”, co jest mniej więcej tym, co mówi odpowiedź Zille.

Malala może się mylić, a nawet złośliwie opisywać to, co wydarzyło się w Senekal w zeszłym tygodniu. Ale wszystko, co robi ta odpowiedź, to afirmacja spolaryzowanego segmentu zwolenników, którzy zajmują jedno stanowisko, i demonizowanie przeciwnych stanowisk, po prostu ze względu na ich poglądy „z zewnątrz”.

Jakie są logiczne granice tego epistemicznego autorytetu? Czy musisz przejść kontrolę paszportową, zanim stracisz możliwość wglądu? Czy można wyrazić krytykę po odejściu z jednej pracy do innej, albo po przeprowadzce z przedmieścia Ogrody do Obserwatorium? A może przejście z Sojuszu Demokratycznego do Instytutu Stosunków Rasowych (a może w innym kierunku, kilka lat później)?

A czy mamy sprytny sposób na oddzielenie tego zaprzeczania argumentacyjnej wiarygodności – opartego na fakcie, że wyemigrowałeś – od odmowy poszanowania twoich praw na podstawie faktu, że wyemigrowałeś lub masz status uchodźcy?

(A czy twoje argumenty (okropne czy nie) kiedykolwiek mają jakiekolwiek znaczenie?)

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video