zAfryki.pl - Polski Portal o Afryce Zdrowie Gotowanie na “brudnych” paliwach wpływa na zdrowie psychiczne kobiet
Zdrowie

Gotowanie na “brudnych” paliwach wpływa na zdrowie psychiczne kobiet

Gotowanie na brudnych paliwach wpływa na zdrowie psychiczne kobiet

Około 2,6 miliarda ludzi – prawie połowa światowej populacji, większość z nich w Afryce, Azji oraz Ameryce Środkowej i Południowej – polega na paliwach z biomasy, takich jak drewno i węgiel drzewny, lub na nafcie, aby gotować posiłki, ogrzewać i oświetlać swoje domy.

W Afryce Subsaharyjskiej około 85% ludności (około 900 milionów ludzi) do gotowania używa biomasy lub nafty.

Paliwa te są często tańsze i bardziej dostępne niż czyste i nowoczesne źródła energii, takie jak elektryczność i gaz w krajach o niskich i średnich dochodach. Jednak ich stosowanie wiąże się z wysokimi kosztami dla zdrowia ludzi.

Spalanie biomasy do gotowania powoduje wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza w gospodarstwach domowych, które są nieuchronnie wdychane przez domowników. Przyczynia się to do ponad dwóch milionów przedwczesnych zgonów rocznie, głównie z powodu chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, takich jak rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc i choroby serca, a także zapalenie płuc u dzieci.


W krajach o wysokich dochodach brak możliwości zakupu czystej energii w gospodarstwie domowym pogarsza również zdrowie psychiczne ludzi. Najnowsze badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że osoby, które nie mogły sobie pozwolić na ogrzewanie domu, miały gorszy stan zdrowia psychicznego niż osoby, które mogły sobie na to pozwolić. Przejawiało się to w niższym poziomie zadowolenia z życia – donoszą Elisa Puzzolo, Matthew Shupler i Dan Pope dla The Conversation.

Exit mobile version