Środowisko

Gambia zakazuje eksportu zagrożonego drewna różanego – problemy z egzekwowaniem przepisów pozostały

eksportu-zagrożonego-drewna-różanego

Gambia zakazała wszelkiego eksportu drewna, aby ograniczyć szalejący nielegalny wyrąb i chronić krytycznie zagrożone afrykańskie drzewo różane, ale obrońcy przyrody pozostają sceptyczni, że zakaz będzie egzekwowany.

Drewno różane jest jednym z najczęściej sprzedawanych na świecie towarów z dzikiej przyrody, napędzanym głównie przez wysoki popyt z Chin, gdzie drewno jest używane do produkcji wysokiej klasy mebli w stylu antycznym.

Handel szaleje w całej Afryce Zachodniej, gdzie lasy zostały zdziesiątkowane, a gleba zdegradowana.

W latach 2017-2022 Chiny importowały z Afryki Zachodniej ponad 3 miliony ton palisandru o wartości co najmniej 2 miliardów dolarów, według Environmental Investigation Agency, międzynarodowej organizacji pozarządowej.

Oprócz zakazu wszelkiego eksportu drewna, Gambia cofnęła również wszystkie licencje eksportowe.

Niedbałe egzekwowanie prawa

Haidar el Ali, były minister środowiska w Senegalu i były dyrektor krajowej agencji ds. zalesiania, powiedział, że Gambia zakazała w przeszłości eksportu drewna różanego, ale prawo to było rzadko egzekwowane.

Powiedział, że za każdym razem, gdy składy drewna opróżniały się, mówiono, że zakazuje się eksportu, ponieważ w rzeczywistości nie było już drewna do eksportu. A potem, gdy handlarze ponownie napełniali składy, eksport był wznawiany. Handel drewnem różanym skończy się dopiero wtedy, gdy zostanie ścięte ostatnie drzewo, powiedział.

El Ali przyznał, że tym razem może być inaczej. Najnowszy zakaz Gambii pojawia się miesiąc po tym, jak Konwencja o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory, znana jako CITIES, zawiesiła cały międzynarodowy handel drewnem różanym z Afryki Zachodniej.

Decyzja dotyczy wszystkich 184 państw członkowskich konwencji, w tym Chin.

Raphael Edou, kierownik programu Africa w Environmental Investigation Agency i były minister środowiska w Beninie, powiedział: “To jest jedna z mocnych stron decyzji CITIES – że importerzy i eksporterzy muszą się do niej dostosować. Więc nawet jeśli możemy mieć pewne wahania ze strony Gambii, wiemy, że teraz nie ma sposobu, aby uciec od tej decyzji.”

Chociaż zasoby palisandru w Gambii są prawie wymarłe, kraj ten nadal jest czołowym eksporterem. Kłody są transportowane głównie z senegalskiego regionu Casamance, gdzie nielegalny handel finansuje brutalny ruch separatystyczny.

Seydi Gassama, dyrektor Amnesty International Senegal, powiedział, że z powodu tej rebelii państwowe służby wodne i leśne, które zwalczają nielegalny wyrąb, nie chcą już wchodzić do lasów Casamance. A z powodu ich nieobecności, handel drewnem różanym również zasilił rebelię – powiedział.

Według lokalnych doniesień, separatystyczni rebelianci pobierają również podatki od eksportowanych kłód.

Od czasu rozpoczęcia konfliktu między rządem a separatystami w 1982 roku zginęły tysiące osób, a wybuch w marcu spowodował przesiedlenie kolejnych tysięcy. Konflikt jest jednym z najstarszych w Afryce.

źródło: VoA