Blog

“Obejmij demokrację wewnątrzpartyjną” – Wezwana opozycja w Zambii.

Zambia przygotowuje się do wyborów parlamentarnych 12 sierpnia 2021 r., aby wybrać prezydenta, członków zgromadzenia narodowego i przedstawicieli rady . W niedawnej przeszłości w kraju obserwowano wzmożoną aktywność partii politycznych, które przygotowywały się do nadchodzącej rywalizacji.

Przeciwnicy i krytycy największej i prawdopodobnie najbardziej odpornej opozycyjnej partii politycznej Zambii, Zjednoczonej Partii Rozwoju Narodowego (UPND), częściowo przypisują niepowodzenie tej partii w utworzeniu rządu jej niechęci do utrzymania wewnątrzpartyjnej demokracji. Twierdzą, że UPND to partia kierowana przez zmęczonego i sztywnego kierownictwo, które odmawia przyjmowania nowych pomysłów i myślenia. Pozostało to jak cierń w ciele przewodniczącego partii, Hakainde Hichilemy, który stoi u steru partii przez prawie 15 lat, nie odnawiając swojego mandatu w procesie demokratycznym.
Po wielu rozmowach i spekulacjach nadeszła konferencja generalna (konwencja) UPND. Nic dziwnego, że impreza zdecydowała się na Walentynki 14 lutego 2021 r., biorąc pod uwagę, że jej oficjalnym kolorem jest czerwień.

Prezes UPND, Hakainde Hichilema, otwierając konferencję, wygłosił dobrze skonstruowane i poruszające oświadczenie. Wcześniej napisał na swoim Twitterze:

„Dzisiaj nasza partia UPND bierze udział w bardzo ważnym demokratycznym sprawowaniu Zgromadzenia Ogólnego. Zgromadzenie, które odbędzie się wirtualnie, przeprowadzi różne działania, których zwieńczeniem będą wybory, które wyłonią zdolne kobiety i mężczyzn, w tym młodzież, która pokieruje naszą Partię do wyborów prezydenckich i powszechnych, które odbędą się w sierpniu tego roku.
Prosimy o łączność w modlitwie z Wszechwładnym i Wiecznym Bogiem, Twórcą wolności i pokoju, aby obdarzył nas mądrością i był z nami w całym tym przedsięwzięciu, gdyż zapewnia bezpieczeństwo naszym delegatom i personelowi, którzy zgromadzili się we wszystkich Stolice prowincji naszej Republiki.”

Konwencja odbyła się wirtualnie ze względu na wzrost zachorowań na Covid-19 w kraju. Przewodniczący UPND ds. wyborów, Gary Nkombo, powiedział ostatnio prasie, że zmiana terminu z 21-23 stycznia i trybu spotkania, które pierwotnie planowano w Kabwe (środkowa Zambia), wynikała z rosnącej liczby przypadków nowych infekcji, które do tej pory pochłonęły setki życia w Zambii.

Przewodniczący Partii Wyborczej, Gary Nkombo, powiedział dziennikarzom, że wszystkie stanowiska na szczeblu kierownictwa krajowego, w tym stanowisko Prezydenta, są otwarte do zakwestionowania.

Partia organizuje zjazd zgodnie z artykułem 60 Konstytucji Republikańskiej. W sumie 1500 delegatów utworzy Kolegium Elektorów, w tym 6 urzędników z okręgów wyborczych; 8 z powiatu; 34 z woj. Opłaty nominacyjne dla aspirujących kandydatów są ustalone na poziomie 1000 K, a jeden musi mieć poparcie co najmniej 2 prowincji, aby zostać wziętym pod uwagę.

Inni głosujący na Konwencji to 30 studentów z wyższych uczelni, wszyscy posłowie UPND i 10 członków z diaspory.

Konwencja odbywa się w momencie, gdy partia desperacko potrzebuje świeżej krwi, nowych pomysłów i nowej energii. Narasta presja ze strony opinii publicznej na partię i jej kierownictwo, aby sprostali wyzwaniu i dostarczyli inspiracji przed sondażami w sierpniu 2021 r., ponieważ wiele osób opisuje partię jako pozbawioną strategii i nie mającą jasnego przekonującego przesłania, by wzniecić zmiany pożądane do usunięcia siedzący rząd.

Moim zdaniem, od czasu utworzenia UPND w 1998 roku przez Andersona Mazokę, jego największe szanse na utworzenie rządu były w 2015 roku, ustępując jedynie spektakularnej kampanii, którą Anderson dał Levy’emu Mwanawasie w 2001 roku. Moim zdaniem wybory z 2001 roku były ostatnie wybory powszechne, w których kandydaci zebrali dobre głosy we wszystkich regionach kraju, bez powszechnego głosowania plemiennego i regionalnego, jak miało to miejsce w ostatnich trzech wyborach powszechnych.

Narasta presja ze strony UPND wewnątrz i na zewnątrz, aby partia wybrała nowego przewodniczącego, aby pobudzić ją do przodu, biorąc pod uwagę, że HH, który jest znany jako „bally”, upadł w ciągu ostatnich pięciu prób ubiegania się o prezydenturę. Jednak wielu nadal uważa, że ​​jest odpowiednim człowiekiem na to stanowisko, dodając, że zastąpienie sprawdzonego napastnika w doliczonym czasie gry może być samobójstwem.

 

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video