zAfryki.pl - Polski Portal o Afryce Blog AKTUALIZACJA WYBORÓW: Tanzańska opozycja przysięga odrzucić werdykt w sondażu
Blog

AKTUALIZACJA WYBORÓW: Tanzańska opozycja przysięga odrzucić werdykt w sondażu

Główna partia opozycyjna w Tanzanii, Chama cha Demokrasia na Maendeleo (Chadema), obiecała odrzucić wynik środowych wyborów powszechnych w związku z zarzutami oszustwa. Przemawiając w czwartek do prasy z Dar es Salaam, kandydat na prezydenta Chadema, Tundu Lissu, powiedział, że ich agentom nie pozwolono obserwować procesu głosowania w różnych częściach kraju.

Nasi agenci w różnych częściach Dar es Salaam zostali wyrzuceni z lokali wyborczych i pozwolono im wrócić tylko podczas liczenia głosów. To jawne naruszenie praw Tanzańczyków. Podejmij działanie.

-Tundu Lissu, kandydat na prezydenta Chadema.

Lissu wzywa teraz Tanzańczyków do przygotowania się do masowych akcji, „wzywamy wszystkich Tanzańczyków do skorzystania z ich obywatelskiego prawa do demonstracji. To jest twój kraj i twoje życie. Żądaj zwrotu swojego kraju – powiedział.

Konstytucja Tanzanii nie zezwala na kwestionowanie wyników wyborów prezydenckich przed sądem. Lissu wzywa również do interwencji społeczności międzynarodowej.

Społeczność międzynarodowa i ONZ mają możliwość podjęcia działań w odpowiedzi na żądania Tanzańczyków dotyczące sprawiedliwości. Niech pomogą nam ukarać tych, którzy sfałszowali te wybory, nie pozwalając im podróżować za granicę, robić interesów czy zawierać umów w imieniu Tanzańczyków.

– Tundu Lissu, kandydat na prezydenta Chadema.

Tanzańska komisja wyborcza nie ogłosiła jeszcze zwycięzcy środowego głosowania. Komisja ma tydzień na ogłoszenie zwycięzcy, który powinien zostać zaprzysiężony w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia.

Rządzący kandydat na prezydenta Chama Cha Mapinduzi (CCM), John Pombe Magufuli, jest prezydentem od 2015 roku. Jego pierwsza kadencja została naznaczona oskarżeniami o represjonowanie głosów sprzeciwu, dławienie prasy i wolności wypowiedzi oraz nękanie polityków opozycji.

Lissu wrócił do Tanzanii pod koniec lipca po spędzeniu trzech lat na wygnaniu w Europie po nieudanej próbie zamachu, w którym został postrzelony 16 razy. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego izby adwokackiej Tanzanii (Tanganyika Law Society), podczas której ostro krytykował byłego prezydenta Benjamina Mukapę, również z CCM. Do polityki wszedł w 2010 roku, zdobywając mandat posła do parlamentu z okręgu Singida East.

Oddzielnie na pół-autonomicznym archipelagu Zanzibaru na Oceanie Indyjskim, rządzący kandydat CCM, dr Hussein Mwinyi, został ogłoszony zwycięzcą sondażu prezydenckiego, zdobywając 76,27% głosów przeciwko swojemu głównemu pretendentowi, Maalimowi Seifowi Ahmadowi z ACT Wazalendo, który zdobył 19,87 % według Komisji Wyborczej Zanzibaru.

Seif Ahmad został wczoraj aresztowany po raz drugi w tym tygodniu po tym, jak wezwał do demonstracji w celu odrzucenia wyniku wyborów. We wtorek został zatrzymany w lokalu wyborczym w Garagara, po czym trafił do komendy policji na Zanzibarze.

Ambasador USA w Tanzanii wezwał do natychmiastowego uwolnienia Ahmada i innych polityków opozycji aresztowanych podczas tych wyborów.

Zatrzymywanie liderów opozycji nie jest aktem rządu, który jest przekonany o swoim wyborczym zwycięstwie. Maalim Seif i jego koledzy powinni zostać natychmiast zwolnieni https://t.co/O2a1inQfC1

— Ambasador Donald J. Wright (@USAmbTanzania) 29 października 2020

 

Exit mobile version