Blog

Drodzy przywódcy odchodzący z DRK, zwróćcie nieuczciwie zdobyte bogactwo

Na wszystko jest czas: czas na kradzież i radość oraz czas na zwrot skradzionych dóbr. Czy to nie wstyd cieszyć się czymś, co nie jest twoje? Myślę, że nadszedł czas, aby zwrócić nieuczciwie nabytą własność.

W Kinszasie lub gdziekolwiek indziej w DRK można regularnie usłyszeć to wyrażenie: „Aza ndeko ya…”, w kiepskim tłumaczeniu na angielski: „to brat lub siostra…” To znaczy, musisz być ostrożny, ponieważ osoba, którą mamy do czynienia z nikim. Ma związki z reżimem i może wsadzić cię do więzienia.

Odchodzący reżim w DRK wyrósł na silnych i nietykalnych ludzi. Ponieważ są przyjaciółmi, braćmi i siostrami lub kutasami ministra, generała, gubernatora lub członka gabinetu głowy państwa, wielu z nich cieszyło się bezkarnością i immunitetem przez cały reżim prezydenta Kabila. Zgromadzili nieuczciwie zdobyty majątek. Nietykalni kradli i konfiskowali domy, koncesje, pojazdy, płace, przedsiębiorstwa itp. należące do państwa lub zwykłych obywateli. Przed wymiarem sprawiedliwości, nawet jeśli się mylą, to oni wygrają proces. Mówiąc poważniej, widzieliśmy przypadki, w których niektórzy przyjmowali nawet żony innych. Siedzisz z żoną w kawiarni, wchodzi mężczyzna z bronią i mówi: „Proszę pana, pułkownik wysyła mnie po tę kobietę! Odważyłeś się wyjść z żoną pułkownika. „

W prowincjach Kasai, regionie bogatym w diamenty, często mamy silnych mężczyzn konfiskujących diamenty i bogactwa biednym, bezbronnym kupcom. Wszystkie kamieniołomy są inwestowane i prowadzone przez krewnych władz cywilnych i wojskowych w Kivu, dawnej Katangi itp. A nielegalny handel minerałami jest w pełnym rozkwicie.

Konsekwencje, waluty, które powinny trafić do Skarbu Państwa, trafiają do kieszeni jednostek. Swoją nieuczciwie zdobytą własność lokują w rajach podatkowych za granicą. W ten sposób kraj klęczy pomimo wielu bogactw naturalnych.

Fałszywe dyplomy

Sytuacja w Kongu doprowadziła do zamachów stanu nawet na uniwersytetach. Wielu z tych silnych mężczyzn ma nieuczciwie zdobyte stopnie naukowe i tytuły naukowe. Zastanawiam się, jak ktoś może czuć się komfortowo, nosząc tytuł, na który nie zasługuje! Widzimy, jak idą do klasy na zakończenie szkoły, kiedy nawet nie uczęszczali na zajęcia. Tymczasem spokojni, godni obywatele stracili pracę w firmach na rzecz słynnych „braci i sióstr” ministrów czy generałów policji czy wojska. Jeśli ośmielisz się protestować, pójdziesz do więzienia!

Powszechnie wiadomo, że wielu z tych, którzy zostali ogłoszeni wybranymi w ostatnich wyborach przez komisję wyborczą, nigdy tak naprawdę nie zostało wybranych. Toczą się procesy sądowe, ale wiemy, że zadecyduje siła pieniądza. Mamy ludzi, którzy twierdzą, że reprezentują ludzi w rządzie lub parlamencie, nie będąc wybranymi.

A więc tym wszystkim mówimy: proszę, zwróćcie nieuczciwie zdobyte bogactwa i dobra, Nasz kraj na to zasługuje i jesteście to winni, to jedno

 

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video