Blog

Dojrzewająca demokracja w Malawi zostanie wystawiona na próbę przez kolejne protesty

Od czasu ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych w 2019 r. 27 maja Malawi jest w napięciu . Dwóch kandydatów na prezydenta kwestionuje wynik w sądzie, podczas gdy setki tysięcy wyszły na ulice, domagając się rezygnacji czołowego urzędnika wyborczego w Malawi.

Zgodnie z ogłoszonymi wynikami, prezydent Peter Mutharika z Demokratycznej Partii Postępu (DPP) wygrał drugą kadencję z wynikiem 38,57%. Lazarus Chakwera z Malawi Congress Party (MCP) zajął drugie miejsce z wynikiem 35,41%, a były wiceprezydent Saulos Chilima z UTM zajął trzecie miejsce z wynikiem 20,24%. Obaj pokonani kandydaci twierdzą jednak, że głosowanie zostało zniekształcone przez oszustwo, a arkusze wyników zostały zmienione przy użyciu płynu do pisania. Chakwera mówi, że odmowa jego prawowitego zwycięstwa była „rabunkiem w biały dzień”. Sprawa toczy się w sądzie konstytucyjnym w stolicy Lilongwe.

Jednocześnie sojusz lokalnych organizacji praw człowieka w ramach Koalicji Obrońców Praw Człowieka (HRDC) wzywa Jane Ansah, przewodniczącą Komisji Wyborczej Malawi (MEC), do rezygnacji. Grupy społeczeństwa obywatelskiego twierdzą, że wybory zostały źle przeprowadzone i zorganizowały serię masowych protestów, w których uczestniczyli Chakwera i Chilima.

Demonstracje te cieszyły się dużym zainteresowaniem w kilku miastach, takich jak Blantyre i Mzuzu, ale były szczególnie żywe w Lilongwe. Może tak być, ponieważ stolica jest domem Chakwera i leży w twierdzy MCP, a kierownictwo HRDC ma tutaj swoją siedzibę.

Jak dotąd HRDC otrzymało oficjalne pozwolenie na swoje demonstracje. Pomimo powszechnego nieporozumienia i wcześniejszych prób powstrzymania protestów przez rządy poprzez odmowę wydawania zezwoleń, nie jest to bezwzględnie konieczne, ponieważ demonstrowanie jest konstytucyjnym prawem w Malawi. Niemniej jednak, pomimo wysiłków Prokuratora Generalnego, HRDC z powodzeniem ubiegała się o prawne zezwolenie na swoje ostatnie działania.

Przeciwnicy protestów próbowali zakłócić je także w inny sposób. Kadry partii rządzącej wielokrotnie atakowały demonstrantów, a prezydent Mutharika obiecał stłumić demonstracje w lipcu. Wcześniej w tym tygodniu dom Timothy’ego Mtambo, przewodniczącego HRDC, został zbombardowany.

Demonstracje czasami przybierały gwałtowny charakter, rabowano sklepy i podpalano samochody, szczególnie w Lilongwe i Mzuzu. Organizatorzy wyrazili ubolewanie z powodu tych działań, ale winą za próbę powstrzymania protestów obarczyli władze. Niektórzy uczestnicy zamieszek zdewastowali również mienie należące do polityków partii rządzącej i dokonywali oportunistycznych kradzieży. Policja aresztowała ponad 100 osób w związku z tymi przestępstwami

W przeszłości rządy w Malawi używały pretekstu przemocy, aby zapobiec protestom. Jednak nawet po tym, jak policja publicznie stwierdziła, że ​​nie jest w stanie poradzić sobie z demonstracjami, sądy nalegały, aby z powodu niekompetencji władz odmawiać obywatelom prawa do protestu.

Gdzie dalej dla Malawi?

Malawi jest w niepewnej i niestabilnej sytuacji, ale można wyciągnąć pozytywne wnioski z ostatnich kilku miesięcy. Fakt, że sądownictwo broni konstytucji przed staraniami rządzącej DPP, dobrze wróży demokracji w kraju. Czyniąc to, sądy pokazały swoją niezależność i siłę, jednocześnie wyjaśniając, że obywatele mają konstytucyjne prawo do protestu.

Obiecujące jest również obserwowanie, jak Malawijczycy pojawili się w ogromnej liczbie, aby wyrazić swoje frustracje i domagać się sprawiedliwości. Po demonstracjach w 2011 roku, w których zginęło ponad 20 osób, wiele osób boi się brać udział w publicznych marszach. W rzeczywistości ostatnie protesty są pierwszymi masowymi demonstracjami od czasu tego fatalnego incydentu, a wysoka frekwencja sugeruje, że wielu Malawijczyków przezwyciężyło swoje obawy.

To wysyła mocny sygnał władzom, nie tylko teraz, ale iw przyszłości, że obywatele będą domagać się sprawiedliwości tam, gdzie ich zdaniem jej brakuje. Beneficjentem tego jest demokracja kraju. Demokracje rozwijają się dzięki udziałowi obywateli w kwestiach będących przedmiotem zainteresowania opinii publicznej, co pociąga za sobą odpowiedzialność władzy i wzmacnia mandat oraz wiarygodność przywództwa danego kraju.

Na razie jednak żądania protestujących nie zostały jeszcze wysłuchane, a Ansah odmawia ustąpienia ze stanowiska do czasu wydania wyroku przez sąd. Demonstranci zapowiedzieli zatem nowe protesty w dniach 26-30 sierpnia, kiedy zajmą lotniska i zamkną granice.

W środę prezydent Mutharika po raz pierwszy mówił o protestach od czasu, gdy powiedział, że zmiażdży je w lipcu. Publicznie nakazał Siłom Obronnym Malawi i policji użycie „całej niezbędnej siły, aby zapewnić, że integralność naszych granic nie zostanie naruszona nawet przez jedną minutę”.

„Najeżdżanie granic jest największym zagrożeniem, jakie każdy może stanowić dla naszego kraju” – powiedział. „Dlatego nie będę miał innego wyboru, jak tylko podjąć wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia i ochrony suwerenności i integralności naszego narodu.”

Malawijczycy, z których wielu otwarcie spiera się teraz o politykę i są przykuwani do radia w poszukiwaniu wiadomości, są obecnie bardzo spolaryzowani między sympatykami rządzących a zwolennikami opozycji. Oznacza to, że niezależnie od orzeczenia sądu i tego, co wydarzy się w przyszłym tygodniu, jest mało prawdopodobne, aby jedna ze stron po cichu zaakceptowała wynik. Potem siła instytucji i demokracji Malawi może zostać wystawiona na jeszcze większą próbę.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video