Przyprawy i składniki

Co to jest Garri?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O E-BOOKU…

Garri jest jednym z najtańszych podstawowych artykułów spożywczych spożywanych w Afryce Zachodniej; jest popularny w Nigerii, Ghanie, Republice Beninu i Togo. Jest również znany jako „gari” i jest jednym z najbardziej dostępnych pokarmów dla mas w tych regionach.

Garri otrzymuje się poprzez fermentację, wyciskanie (w celu uwolnienia wilgoci), przesiewanie i prażenie drobno startego manioku. Można z niego zrobić szybkie posiłki i przekąski, co jest jednym z jego największych uroków.

Jak konsumuje się Garri?

Namoczone garri to bardzo szybkie i tanie jedzenie. Garri jest skrobiowy, a po namoczeniu w zimnej wodzie wchłania wodę i może pęcznieć nawet trzykrotnie, co czyni go bardziej sycącym. Namoczone garri można jeść z cukrem, orzeszkami ziemnymi, mlekiem, kuli kuli, smażoną rybą. Kokos itp. Moczenie garri (lub „picie garri”, jak mówimy w Nigerii) jest popularne wśród uczniów na wszystkich poziomach i bardzo zapracowanych ludzi, ponieważ mogą zrobić przekąskę lub posiłek bez żadnego wysiłku.

Taka sama ilość garri natychmiast po dodaniu zimnej wody i 5 minut później.

Po dodaniu gorącej wody do garri skrobia żeluje i staje się lepka. To sztywne, przypominające ciasto „ciasto” jedzenie to popularna eba. Eba to bardzo sycący posiłek, który jest spożywany z zupami takimi jak egusi, okra, ewedu, efor riro itp. To kolejny szybki posiłek z garri. Aby zrobić ebę, wystarczy dodać garri przegotowanej wody i dokładnie wymieszać, aby powstała gęsta pasta.

Eba podawana z zupą egusi

Garri jest wszechstronnym składnikiem żywności i jest używany do przygotowywania innych posiłków, takich jak garri fotor (Ghana) i Garri Pinon (Togo). Może też;

  • Zrobić paszteciki i usmażyć przez firmę Hausas w północnej Nigerii, aby zrobić Wainar Rogo.
  • Połączyć z duszoną fasolą/owsianką z fasoli.
  • Zmieszać z zimną wodą, aby uzyskać pasta znana jako „feselu”, spożywana z zupami. Jest to powszechne w szkołach z internatem i miejscach, gdzie ludzie nie mają dostępu do wrzącej wody. Feselu z rybą w puszce w sosie pomidorowym było popularne w czasach mojej szkoły średniej.

Rodzaje Garri ~ 653 ~

Garri ma różny wygląd i smaki w zależności od miejsca produkcji i gustu miejscowej ludności. Widziałem dyskusje o tym, która część Afryki Zachodniej ma najlepsze garri. Uważam, że jest to względne, a preferencje często opierają się na rodzaju garri, do którego ludzie są przyzwyczajeni.

Niektóre z głównych typów garri to;

  • Biały Garri: Jest to najczęstszy rodzaj garri w Nigerii i innych częściach Afryki Zachodniej. Maniok jest obrany, tarty, fermentowany, odsączany i prażony, aby uzyskać białe garri.
  • Żółty Garri: Znany również jako garri Ibo, jest powszechnie spożywany w regionie Delty Nigru i we wschodniej części Nigerii. Olej palmowy dodaje się na etapie smażenia tego nigeryjskiego garri. Dodatek oleju palmowego nadaje mu żółtawy kolor, stąd jego nazwa. Żółty garri jest bardziej skrobiowy, a więc bardziej lepki. Ta cecha, w połączeniu z faktem, że nie jest kwaśna, sprawia, że ​​jest preferowana do robienia eba.
  • Ijebu Garri: Ten rodzaj nigeryjskiego garri jest preferowany do namaczania ze względu na jego kwaśny smak. Fermentuje dłużej niż inne rodzaje garri – około siedmiu dni. Ta długa fermentacja nadaje mu ostrzejszy smak i zmniejsza zawartość skrobi, która jest przekształcana w alkohol podczas procesu. Ijebu garri jest produkowane w częściach Ijebu w zachodniej Nigerii i jest bardziej wytrawne/chrupiące z drobniejszymi granulkami niż inne rodzaje garri.
  • Ghana Garri: Jest to rodzaj białego garri, który jest produkowany w Ghanie. Podlega nieco odmiennemu procesowi niż inne rodzaje – suszy się na słońcu po fermentacji i tłoczeniu przed prażeniem. Dzięki temu jest bardziej chrupiący niż zwykłe białe garri. Ghana garri jest doskonała dla eba, ponieważ jest dość skrobiowa i lepka. To jest to, czego jemy więcej, ponieważ jest dostępne w moich lokalnych sklepach.

Jak smakuje Garri?

Smak garri zależy od długości fermentacji. Może wahać się od lekko kwaśnego do ostrego kwaśnego smaku. Ten poziom kwaśności jest również jednym z czynników decydujących o preferencjach dla określonego rodzaju garri.

Ostre garri (tj. ijebu garri) jest preferowane do moczenia w wodzie przed spożyciem. Z drugiej strony mniej ostre garri nadaje się do przepisów, w których łączy się je z zupami i sosami, takimi jak eba i garri fotor. W tym przypadku łagodny smak garri raczej nie zdominuje smaku sosu, tak jak zrobiłby to bardziej kwaśny garri.

Czy Garri jest szkodliwy dla oczu?

Kiedy byłem dzieckiem, moja mama często powstrzymywała nas przed moczeniem garri zbyt często, ponieważ wierzyła, że ​​może to prowadzić do słabego wzroku, a było to powszechne przekonanie w tamtych czasach.

Zbadałem to i odkryłem, że w przeszłości ludzie mieli słaby wzrok z powodu jedzenia zbyt dużej ilości garri, ponieważ garri nie było prawidłowo przetworzone. Garri otrzymuje się z manioku, który zawiera glikozyd cyjanogenny. Maniok może stać się trujący, jeśli glukozyd cyjanogenny nie zostanie usunięty przez obieranie, a następnie obróbkę cieplną lub fermentację.

Przetwarzanie Garri przeszło długą drogę od tego czasu dzięki lepszemu zrozumieniu nauki stojącej za jego przetwarzaniem, więc nie stanowi to już problemu.

Gdzie mogę dostać Garri

Dla osób mieszkających w diasporze garri można znaleźć w sklepach afrykańskich, karaibskich i azjatyckich. Jest również dostępny na Amazon – oto kilka linków;

Ghana Garri

Biały Garri

Chcesz wiedzieć więcej o manioku? Sprawdź ten post…

Cinnamon Spice

Sumak

Marokańska Taktouka

Ghana Shito

African Red Palm Oil