Blog

Wybrzeże Kości Słoniowej: Powrót opozycji

Czy dziesięć lat bojkotu zrujnowało lub wyczerpało opozycję na Wybrzeżu Kości Słoniowej? To zależy. Oczywiste jest, że Parti Démocratique de Côte d’Ivoire (PDCI) i Ensemble pour la démocratie et la souveraineté (EDS), główne ramiona opozycji na Wybrzeżu Kości Słoniowej, zdecydowały się wziąć udział w wyborach parlamentarnych w marcu 2021 r., po hałaśliwym bojkocie wybory prezydenckie w październiku 2020 r.

Wybory, które odbyły się 6 marca 2021 r. odbyły się w stosunkowo spokojnej atmosferze przy aktywnym udziale wszystkich opozycji wagi ciężkiej, a mianowicie PDCI byłego prezydenta Henri Konan Bédié oraz EDS, która skupia zwolenników byłego prezydenta Laurenta Gbagbo. Te dwie główne formacje polityczne opozycji utworzyły nawet koalicję (PDCI-EDS), aby mieć znacznie większe szanse na uzyskanie wystarczającej liczby miejsc w Zgromadzeniu Narodowym.

Po raz pierwszy od 2011 roku, kiedy aresztowano byłego prezydenta Laurenta Gbagbo, jego partia, która przyjęła politykę „pustego krzesła”, zgadza się na wystawienie kandydatów w wyborach.

Nawet jeśli wyniki ujawnione przez Niezależną Komisję Wyborczą (IEC) są dalekie od jednomyślności w niektórych miejscach, Rassemblement des Houphouëtistes pour la démocratie et la paix (RHDP), partia rządząca, zachowuje większość w Zgromadzeniu Narodowym dzięki 137 mandatów wobec 91 dla partii opozycyjnych. Rzeczywiście, koalicja PDCI-EDS zdobyła 50 mandatów, PDCI uzyskała 23 mandaty, a pro-Gbagbo 8 mandatów, co daje w sumie 81. Pozostałe partie opozycyjne dzielą 10 mandatów, podczas gdy niezależni zdobywają 26 mandatów.

Koalicji Ensemble pour la Démocratie et la Souveraneté udało się odbić miasto Yopougon, dawną twierdzę byłego prezydenta Laurenta Gbagbo. Miasto było w rękach partii rządzącej, RHDP, przez 10 lat.

Jeśli możemy się cieszyć z wielkiego skoku demokratycznego dokonanego przez Wybrzeże Kości Słoniowej w tych wyborach parlamentarnych, postęp jest jednak powolny w przypadku kobiet, które uzyskały tylko dwa mandaty więcej niż w 2016 r. Stosunek liczby mężczyzn do liczby kobiet jest nadal bardzo niezrównoważony: na 254 wybranych posłów tylko 32 to kobiety. Reprezentujący marne 12,5 proc.

 

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video