Blog

Commonwealth wycofuje się z procesu dialogu politycznego w Zambii

Commonwealth wycofuje się z procesu dialogu politycznego w Zambii, którego celem jest rozwiązanie impasu politycznego kraju między rządzącym Frontem Patriotycznym (PF) i główna partia opozycyjna Zjednoczona Partia Rozwoju Narodowego (UPND). Proces został przekazany lokalnym mediatorom w kraju.

W sierpniu 2017 r. sekretarz generalna Wspólnoty Narodów, Patricia Scotland, ułatwiła uwolnienie z więzienia głównego lidera opozycji w Zambii, Hakainde Hichilema, oskarżonego o zdradę za rzekome utrudnianie prezydenckiej konwoju. Następnie wyznaczyła profesora Ibrahima Gambariego na swojego specjalnego wysłannika do ułatwienia krajowego dialogu politycznego w Zambii. Celem dialogu było sprostanie wyzwaniom narodowym oraz umożliwienie Republice Zambii i jej obywatelom podtrzymania reputacji kraju, w którym panuje demokracja, praworządność i pokój.

Zwracając się do prasy po swojej ostatniej wizycie w Zambii, Gambari powiedział:

„Przede wszystkim istnieje wspólne zobowiązanie do otwartości, działania w dobrej wierze i zapewnienia, że ​​proces jest naprawdę prowadzony przez Zambijczyków i jest ich własnością. Już wystarczająco długo rozmawialiśmy o rozmowach. Teraz jest czas na rozpoczęcie dialogu. Fundamentem procesu dialogu jest wspólne poszanowanie praworządności, praw człowieka i podstawowych wolności oraz wzajemny szacunek.”

10 marca 2018 prof. Gambari ogłosił utworzenie komitetu sterującego złożonego z wybitnych i szanowanych Zambijczyków, który będzie prowadził i kierował procesem dialogu.

„Odchodząc, mogę śmiało powiedzieć, że Zambijczycy zobowiązali się do narodowego dialogu politycznego obejmującego: pokój, poszanowanie podziału władzy między trzema władzami, niezależny proces wyborczy, położenie kresu przemocy politycznej, prawo do do wolności słowa, położenia kresu trybalizmowi, regionalizmowi i wszelkim formom dyskryminacji, dobrym rządom” – powiedział prof. Gambari.

Głównymi celami procesu dialogu było promowanie pokoju, spójności narodowej oraz tolerancji politycznej i pojednania w Zambii.

Prezydent Zambii, Edgar Lungu, za pośrednictwem swojego rzecznika, Amosa Chandy, ogłosił, że z niecierpliwością czeka na szybkie rozmowy i jest zdecydowany na otwarty i szczery dialog w celu wspierania spójności narodowej.

Niektóre elementy bliskie partii rządzącej wskazują, że partia rządząca była niezadowolona z wiecznie ułatwionego procesu dialogu, argumentując, że Zambijczycy powinni być na tyle dojrzali, aby rozwiązywać własne spory polityczne, jak to miało miejsce niedawno w Kenii.

Niektóre nastroje społeczne są takie, że gdyby Rzeczpospolita wysłała posła do Zambii w celu ułatwienia reform konstytucyjnych, wyborczych i instytucjonalnych, nie byłby to proces owocny, ponieważ te kwestie są lepiej znane mieszkańcom Zambii.

Istnieją również obawy, że proces dialogu może doprowadzić do sekcji zwłok spornych wyborów parlamentarnych z 2016 r., które partia rządząca wygrała niewielką przewagą. Ich petycja wyborcza również upadła w Trybunale Konstytucyjnym z powodu upływu czasu. Pretensje wynikające z tych wyborów są nadal na pierwszym planie w przypadku głównej opozycji, stąd wydaje się, że szukają one zamknięcia.

Lokalny komitet sterujący zostanie formalnie uruchomiony 26 marca 2018 r. w Lusace. Zainteresowane strony, w tym członkowie społeczności międzynarodowej, zostaną zaproszeni do udziału w wydarzeniu.

Ponadto proces ten obejmie powołanie grupy roboczej, w skład której wchodzą trzy podgrupy, które będą badać kwestie reform konstytucyjnych i instytucjonalnych, reform wyborczych oraz tolerancji i uprzejmości w życiu publicznym.

Po zwolnieniu z więzienia UPND, Hichilema powtórzył swoje zaangażowanie w budowanie narodu i dialog, podkreślając, że nie jest zgorzkniały i zły z powodu upokorzeń i tortur, jakich doznał od rządu PF.

„Afryka nie potrzebuje konfliktu [ale] Afryka, w tym Zambia, potrzebuje przyspieszonego rozwoju gospodarczego i społecznego. Więc jeśli chodzi o mnie, czy powiedziałbym, że nie będę rozmawiał, ponieważ jestem niezadowolony z tej sprawy (jego uwięzienia)? nie powiedziałbym tego! Przyniosę ten problem, z którego nie jestem zadowolony i położę go na stole dialogowym i myślę, że to najbardziej cywilizowany sposób robienia rzeczy. Jeśli mówimy, że się z tobą nie zgadzam, a ty też się ze mną nie zgadzasz, a więc nie możemy rozwiązać naszych konfliktów, to straciliśmy poczucie człowieczeństwa, ponieważ wśród stworzeń stworzonych przez Boga, ten, który ma intelekt, jest istotą ludzką. Ten intelekt musi być używany do rozwiązywania konfliktów, ponieważ jeśli nie chcesz rozwiązywać konfliktów poprzez dialog, następną rzeczą są zasadniczo rzeczy negatywne, w tym przemoc. [Ale] czy chcemy przemocy? Absolutnie nie! Tak, mamy problemy w naszym kraju, ale możemy je rozwiązać” – powiedział Hichilema.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video