Blog

Co się dzieje w Królestwie eSwatini?

W ciągu ostatnich kilku dni ostatnią monarchią absolutną eSwatini na kontynencie wstrząsnęła niestabilność polityczna z powodu protesty społeczności domagających się demokratycznych reform. Nie ma wątpliwości, że w maleńkim królestwie gotuje się kociołek i dlatego wymaga szybkiej interwencji, zwłaszcza SADC, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

Co wywołało protesty?

Protesty rozpoczęte w piątek (25 czerwca 2021 r.) i sobotę zostały wywołane wezwaniem do reform politycznych i żądaniem wyboru przez ludzi premiera, król wybiera premiera. Wezwanie do reform zostało skierowane głównie przez dwóch odważnych posłów do parlamentu Mduduzi „Magawugawu” Simelane i Mduduzi Bacede Mabuza, którzy wysunęli wniosek o demokratyczny wybór nowego premiera, a nie powołanie nowego premiera przez króla.~ 153~

Tak więc, kiedy pełniący obowiązki premiera Themba Masuku w imieniu króla ogłosił marsze w celu dostarczania petycji za nielegalne, a Komisarz Krajowy Policji William Dlamini ostrzegł policję, że wykaże „zero tolerancji” i „uwolni pełną moc prawa” przeciwko każdy, kto złamie zakaz. Nastąpiły niepokoje, gdy składający petycje sprzeciwili się deklaracji premiera i do dziś cały kraj pogrąża się w chaosie, ponieważ obywatele wzywają teraz do zdrowych reform i położenia kresu monarchicznym rządom króla Mswati III. Krążyły doniesienia, że ​​król Mswati mógł uciec z Królestwa po zamieszkach, oświadczenie, któremu rząd zaprzeczył i odrzucił je jako fałszywe.

Skąd pochodzimy?

Demokracja jest obca Królestwu eSwatini po zakazie działalności partii politycznych w 1973 r.

System parlamentarny w Suazi – znany jako Tinkhundla – został ustanowiony w 1978 roku przez poprzedniego monarchę w celu zastąpienia wielopartyjnych wyborów narzuconych przez Brytyjczyków w dniu uzyskania niepodległości. Próbując odpowiedzieć na oskarżenia w kraju i za granicą, że Tinkhundla nie jest demokratyczna, obecny władca, król Mswati III, zmienił niedawno nazwę na „demokrację monarchiczną”, w której król rzekomo rządzi razem ze swoim ludem.

Partie polityczne nie mogą brać udziału w wyborach. Kandydaci kandydują do Izby Zgromadzenia w swoim charakterze i nie mogą reprezentować organizacji politycznych. Istnieje 55 okręgów wyborczych; każdy z nich składa się z kilku naczelników. Proces nominacji kandydatów odbywa się na szczeblu zwierzchnictwa przez podniesienie ręki, pod okiem miejscowego wodza, który może wywierać znaczny wpływ na wybór nominowanych.

Konstytucja wprowadzona w 2005 roku zabraniała partiom startować w wyborach krajowych, przekazując władzę absolutną królowi Mswati III.

Kiedy jego ojciec, król Sobhuza II zmarł 21 sierpnia 1982 r., Mswati został wybrany na kolejnego króla w wieku 14 lat. Przez następne cztery lata dwie żony Sobhuzy II, królowa Dzeliwe Shongwe (1982–1983) i królowa Ntfombi Tfwala (1983–1986) pełnił funkcję regenta, kontynuując naukę w Wielkiej Brytanii, uczęszczając do Sherborne School (International College), zanim został ponownie powołany na tron. Został skrytykowany za swoje drogie gusta i wydatki, podczas gdy większość mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa.

 Co się teraz dzieje?

Pomimo doniesień o ucieczce Mswati, pełniący obowiązki premiera odrzucił również jako fałszywe doniesienia, że ​​król Mswati III uciekł z kraju. Pojawił się w filmie, w którym ponownie zapewnił naród, że król jest w kraju i współpracuje z rządem, aby osiągnąć cele królestwa. Od tego czasu rząd rozmieścił armię, aby stłumić protesty, ale protestujący obiecali eskalację walki, dopóki ich żądania nie zostaną spełnione. Istnieją doniesienia, że ​​wczoraj rząd wyłączył internet i wprowadził godzinę policyjną, a ludzie nie mogą wychodzić na ulice od szóstej wieczorem i piątej rano.

Co należy zrobić?

 W eSwatini należy przywrócić zdrowie psychiczne, a siły bezpieczeństwa muszą przestać brutalizować obywateli, którzy korzystają ze swoich demokratycznych praw. Siły bezpieczeństwa muszą zachować powściągliwość w kontaktach z protestującymi obywatelami. Żołnierze nie mają nic do spraw cywilnych i muszą natychmiast wracać do koszar. SADC musi natychmiast wkroczyć i zainicjować proces dialogu, który powinien obejmować wszystkie zainteresowane strony. Dialog zainicjowany przez SADC jest konieczny, ponieważ obecnie w eSwatini istnieje próżnia władzy, która może stworzyć warunki do przejęcia władzy, zwłaszcza przez wojsko, czego byliśmy świadkami w wielu częściach kontynentu, co skutkowało fałszywym przejściem. Od dawna mieszkańcy eSwatini żyją w strachu z powodu systemu Tinkhundla w Mswati, w którym dziesiątki działaczy politycznych i działaczy na rzecz praw człowieka zostało uwięzionych, zabitych i wygnanych. Dlatego mieszkańcy eSwatini muszą pozostać buntowniczy, zdecydowani i zjednoczeni, dopóki monarcha nie upadnie, aby utorować drogę reformom demokratycznym i pokojowym przemianom.

 

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video