Blog

Bobi Wine – 2021 Beckons

Odliczanie do wyborów w Ugandzie w 2021 roku trwa. Poprawki do prawa zostały wprowadzone, a kampanie są już na pełnych obrotach. NRM, partia rządząca już ogłosiła swojego kandydata.

Bobi Wine aka Robert Kyagulanyi również powiedział, że zamierza kandydować.

W czwartek w zeszłym tygodniu znany muzyk, który stał się politykiem, pojawił się w lokalnym programie telewizyjnym Politics Talk Show w czasie największej oglądalności. Bobi Wine udzielił wywiadu w NTV Patrickowi Kamara. Nie oglądałem wywiadu. Od dawna nie mam odwagi usiąść i oglądać telewizji, bo mam lekki niepokój, a ten kraj + świat w dzisiejszych czasach wprowadzi w taki stan.

A tak poważnie, minęły już czasy, kiedy oglądanie wiadomości telewizyjnych było punktem kulminacyjnym mojego wieczoru. Obudziłem się następnego ranka z powodu przekomarzania się. Statusy WhatsApp miały takie rzeczy jak: cieszę się, że oglądałem OnTheSpot zeszłego wieczoru. Potem pojawiły się klipy.

Bobi Wine został zapytany o politykę fiskalną w celu ograniczenia inflacji. Odpowiedział zniesieniem podatku OTT. Zapytany, czy pomogłoby to w zwiększeniu PKB, odpowiedział: cytując raport Guardiana, który mówi o 2 milionach ludzi wyrzuconych z internetu z powodu podatku OTT, a ponieważ Uganda ma ogromną liczbę bezrobotnych młodych ludzi, są oni samozatrudnieni z użytku internetu.

Odpowiedzi żółtodzioba, po których elita mediów internetowych/mediów społecznościowych rozwala go w sieci – jak możesz mówić, że kandydujesz na prezydenta, skoro nie możesz odpowiedzieć na pytanie dotyczące gospodarki; i tak były walczące strony o to, czy powinien być traktowany poważnie, czy nie.

Te ostatnie wydarzenia doprowadziły mnie do kilku spraw.

Populizm

TMS Ruge@tmsruge

Populizm rzadko prowadzi do rozsądnej polityki i zarządzania. Zwłaszcza jeśli kandydat jest w tym nowicjuszem. To nie jest tak, że nie mógł sprostać wspomnianej okazji z odpowiednią szafką. Postępuj ostrożnie.

Lydia Namubiru@namlyd

Bobi Wine ma moc, by wygrać powszechne głosowanie, ale jego stanowisko polityczne musi zostać doprecyzowane. Gdybyśmy postrzegali przejście od Museveniego jako projekt zbiorowy, ci, którzy spędzili lata krytykując NRM i sugerując alternatywną politykę, przyczepiliby się do jego gwiazdy.

Bobi Wine nie należy do imprez. Ale buduje ruch, który stał się bardzo popularny wśród młodych ludzi – People Power. Stał się tak popularny po zdobyciu miejsca w parlamencie i chce kandydować na prezydenta w 2021 roku. FDC, wiodąca partia opozycyjna, nie jest już tak popularna w niektórych obszarach – ale są to ludzie identyfikujący się z People Power. W związku z tym głosują na każdego, kogo popiera Bobi Wine. To właśnie wydarzyło się w Arua, gdzie Kassiano Wadri wygrał wybory w więzieniu z Bobi Wine.

Ale za każdym razem, gdy myślę o populizmie, przypominają mi się moje dwie ostatnie wizyty w Tunezji. Widziałem puste ulice, zrujnowaną infrastrukturę i zdeptanych młodych ludzi. Młodzi przywódcy, którzy brali udział w arabskiej wiośnie, w większości nadal przebywają w więzieniach. Bardzo młodzi ludzie, którzy teraz przemawiają w imieniu młodzieży, twierdzą, że powstanie nie przyniosło wiele, ale raczej przyniosło ze sobą więcej problemów. Myślę o tym i zastanawiam się, czy wiemy, co oznacza rewolucja. James Omen dość dobrze podsumowuje ten sentyment.

 

 

Jamesa Onena

1. Wygląda na to, że część krytyki zaczyna boleć. To dobrze. Ale może zamiast podwajać poczucie własnej wielkości, powinien spędzić kilka tygodni poza kamerami i poświęcić czas na opracowywanie atrakcyjnych pomysłów politycznych i lepsze zrozumienie polityki i systemów.

James Onen@jamesonen

5. Wszyscy zakładali, że „arabska wiosna” przyniesie zmiany w krajach Afryki Północnej. Ale nowe reżimy są jeszcze bardziej represyjne niż stare! Tylko dlatego, że chcesz zapoczątkować zmianę, nie oznacza to, że powinieneś być ślepo wspierany.

Budowanie sojuszy

Lydia Namubiru@namlyd

Bobi Wine ma moc, by wygrać powszechne głosowanie, ale jego stanowisko polityczne musi zostać doprecyzowane. Gdybyśmy postrzegali przejście od Museveniego jako projekt zbiorowy, ci, którzy spędzili lata krytykując NRM i sugerując alternatywną politykę, przyczepiliby się do jego gwiazdy.

Jak dotąd Bobi Wine udało się zrobić jedną rzecz – zidentyfikować się jako część opozycji. Ale nie udało mu się połączyć rąk z innymi starszymi ludźmi w walce z reżimem Yoweri Museveniego. Opozycja w Ugandzie jest tak rozdrobniona, że ​​zastanawiam się, czy nie jest to po prostu grupa karierowiczów.

Znam kilka osób, które były przez jakiś czas przygnębione po upadku TDA w 2016 roku – byłby to sojusz opozycji. Chciałbym zobaczyć więcej zdrowych sojuszy budowanych do 2021 roku. Byłoby wspaniale widzieć, jak cała opozycja pracuje razem. Ale najpierw muszą się zgodzić. Zastanawiam się, czy Bobi Wine o tym myśli.

Prawda jest taka, że ​​wszyscy chcemy nowego przywództwa. Chcemy ekscytować się Orędziem Stanu Narodu, orędziem noworocznym i słuchać przemówień zaczynających się od czegoś innego niż „jak byliśmy w buszu”. Ale musimy też być bardzo mądrzy, jeśli chodzi o to, jak stąd wyjdziemy.

Mój przyjaciel i mentor Brian Kagoro zawsze przypomina nam słowa Martina Luthera Kinga Jr.: „Ci, którzy kochają pokój, muszą nauczyć się organizować tak skutecznie, jak ci, którzy kochają wojnę”. Nie możemy być egoistami w sprawie wyzwolenia tego kraju, to musi być wspólny wysiłek. To, co Bobi Wine pokazał nam w tym programie telewizyjnym, to to, że nie otaczał się odpowiednimi ludźmi. To w porządku, że rozumie walkę i konflikty omuntu wa wansi (zwykłego człowieka), ale musimy również usłyszeć o wszechstronnych narzędziach polityki fiskalnej, aby przywrócić gospodarkę na właściwe tory. Tak, Museveni musi odejść, ale trzeba zaplanować życie po Musevenim.

Niektórzy posunęli się nawet do stwierdzenia, że ​​to nie ma znaczenia. Inni mówili, że to dopiero początek, więc powinniśmy dać mu trochę luzu.

John Onen@Johnonen

Bobi Wine and the Fiscus Hullabaloo: W kraju, w którym większość ludzi już opowiedziała się po jednej ze stron w kwestiach politycznych, tak naprawdę nie ma znaczenia, czy rozumiesz politykę fiskalną, czy też wierzysz w nawadnianie butelek wodą mineralną. Najważniejsze jest zmiana a status quo, kropka!

Czy naprawdę nie ma znaczenia, że ​​kandydat na prezydenta, który ma kilka miesięcy na rozpoczęcie kampanii, nie jest pewien, dokąd chce doprowadzić kraj pod względem gospodarczym – do przodu? Nawet nie masz pojęcia?

Dla Boga i mojego kraju.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video