Blog

AKTUALIZACJA WYBORÓW: Ugandyjska randka z przeznaczeniem

Ugandyjczycy idą dziś do urn (czwartek, 14 stycznia 2021 r.), aby zdecydować, czy 76-letni Yoweri Kaguta Museveni, który przewodzi temu śródlądowemu krajowi Afryki Wschodniej od styczniowego zamachu stanu w 1986 roku, będzie sprawował urząd przez kolejne pięć lat, albo jeśli nowicjusz, ognisty 38-letni polityk opozycyjny Robert Kyangulani Semantu lub którykolwiek z dziewięciu innych kandydatów odniesie sukces tam, gdzie kilku inne zawiodły.

Uganda ma ponad 18 milionów zarejestrowanych wyborców, ale jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, jaka będzie frekwencja, biorąc pod uwagę obecne napięcia. Okres kampanii w tych wyborach został naznaczony przemocą, szykanami wobec polityków opozycji i ich zwolenników, arbitralnymi aresztowaniami i zatrzymaniami działaczy na rzecz praw człowieka oraz tłumieniem działalności prasowej. Generalny inspektor policji Ugandy, Martin Ochola, usprawiedliwia atak policji na dziennikarzy, twierdząc, że „bili dziennikarzy, aby powstrzymać ich od pójścia tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo”. W okresie kampanii policja zabiła ponad 50 osób, w większości zwolenników opozycji.

Pojawiają się doniesienia o ogromnych rozmieszczeniach sił bezpieczeństwa w stolicy, w tym personelu wojskowego, który zajął pozycje na dachach budynków w dużych miastach.

Dzisiaj, gdy kraj głosuje, w większości części Ugandy połączenie internetowe zostało całkowicie wyłączone lub działa z bardzo niską prędkością. Od dwóch dni w całym kraju zablokowany jest dostęp do mediów społecznościowych.

Nasz internet jest wyłączony… Właśnie udało mi się połączyć z Internetem, ponieważ pracuję z Komisją Wyborczą (KE). To jest straszne. Dostęp ma tylko EC, więc przyszedłem po akredytację.

-Ugandyjski pracownik KE, który poprosił o anonimowość.

„Uganda Communications Commissions (UCC) niniejszym poleca wprowadzenie tymczasowego zawieszenia działania na wszystkich twoich bramach internetowych i powiązanych punktach dostępu”, czytamy w części listu wysłanego do operatorów sieci (ISP) przez regulatora branżowego.

Zawieszenie powinno wejść w życie o godzinie 19:00 dnia 13 stycznia 2021 r. i trwać do czasu wydania innych zaleceń.

– Irene Kagwa Sewankambo, Ag. Dyrektor wykonawczy UCC w liście do dostawców usług internetowych.

Awarie internetu podczas wyborów nie są w Afryce nowym zjawiskiem. W październiku 2020 r. Tanzania zamknęła swoje usługi internetowe w przededniu zaciekłych wyborów prezydenckich, w których urzędujący John Magufuli zdobył 84% głosów. Chociaż w Afryce w 2020 r. nie było tak wielu przestojów, kontynent stracił w 2019 r. 5,3 mld USD z powodu takich przestojów. Poza skutkami ekonomicznymi, zamknięcia pozwalają reżimom autorytarnym ograniczać przepływ informacji, ograniczając w ten sposób kontrolę międzynarodową.

Awaria telefonu i internetu utrudniła dziennikarzom i pracownikom pomocy dokumentowanie i potwierdzanie doniesień o sytuacji w terenie. Etiopczycy spoza regionu również zostali odcięci od swoich krewnych w Tigray.

– Human Rights Watch, w reakcji na przestoje w niektórych częściach Etiopii w zeszłym roku podczas konfliktu Tigray.

Ambasador USA w Ugandzie odwołał w środę misję obserwacji wyborów w Ugandzie po tym, jak komisja wyborcza postanowiła odrzucić ponad 75% próśb o akredytację ambasady USA.

Niestety ogłaszam 🇺🇸 decyzję o nieobserwowaniu wyborów #Uganda z powodu decyzji @UgandaEC o odrzuceniu ponad 75% naszych próśb o akredytację (patrz https://t.co/QmNqFHQFmg). Solidny kontyngent obserwatorów, w tym podmioty lokalne, promuje przejrzystość i odpowiedzialność. pic.twitter.com/66nV9M52mU

— Ambasador USA w Ugandzie (@USAmbUganda) 13 stycznia 2021

Nastąpiło intensywne rozmieszczenie wojska w opancerzonych ciężarówkach w głównych miastach w kraju, co zwiększyło napiętą atmosferę, której jesteśmy świadkami, nawet gdy wybory są w toku.

To wygląda jak wiadomość „nie śmiej się”. Mądre głosowanie jest najlepszą opcją dla Ugandyjczyków. Wszystkiego najlepszego dzisiaj. 💪🏿💪🏿#UGDecides2021 pic.twitter.com/AqZNJ5v3SH

— 🅱️🅾️🅱️😉 (@BobsonFadhili) 14 stycznia 2021

Politycy opozycji jeszcze wczoraj skarżyli się, że ich agentom odmówiono wstępu do niektórych lokali wyborczych, podczas gdy w niektórych przypadkach ich działacze parti zostali aresztowani podczas próby dostarczenia agentom listów nominacyjnych.

Prezydent Museveni z Narodowego Ruchu Oporu rządzi krajem żelazną ręką, spotykając się z przemocą wobec swoich surowych krytyków i opozycji. Były dowódca armii Mugisha Muntu, Norbert Mao, Joseph Kabuleta Kiiza i sześciu innych również ubiegają się o najwyższe stanowisko w kraju.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video