Blog

Afrykańscy blogerzy wypowiadają się w imieniu Tanzanii Blogerzy

To było kilka ciężkich miesięcy w Afryce Wschodniej dla blogerów i osób, które używają internetu jako sposobu wyrażania siebie.

Kenia niedawno uchwaliła ustawę o cyberprzestępczości, która, jak pisze kenijski bloger Daniel Ominde, była rażącym

atak na wolność wypowiedzi.

Uganda wczoraj odczytała budżet na rok 2018/2019, który wchodzi w życie z nową polityką podatku akcyzowego, zgodnie z którą Ugandyjczycy będą płacić podatek od mediów społecznościowych!

Od jakiegoś czasu wiedzieliśmy o sytuacji w Tanzanii. Od dzisiaj 15 czerwca 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące korzystania z internetu..

„Każdy, kto prowadzi niezależną obecność w Internecie w Tanzanii, będzie musiał uiścić opłatę licencyjną odpowiadającą przeciętnemu rocznemu zarobkowi i poddać się surowym zestawom zasad cenzury, a także obowiązkowi zdemaskowania anonimowych plakatów i komentatorów, z surowymi karami za nieprzestrzeganie przepisów” ”. Czytaj więcej.

W tym kontekście blogerzy z całej Afryki zebrali się, aby wyrazić swoje opinie wspierające blogerów z Tanzanii, ale także wolność słowa na kontynencie. Blogerzy z Tanzanii nadal wyjaśniają, co to naprawdę oznacza dla wolności słowa, podczas gdy wszystkie wiodące niezależne platformy internetowe są dziś wyłączone. : Przeczytaj więcej tutaj

Oświadczenie afrykańskich blogerów brzmi następująco:

W obronie wolności afrykańskich blogerów.

Oświadczenie afrykańskich blogerów na temat sytuacji w Tanzanii

15 czerwca 2018 r.

My, niżej podpisani blogerzy z siedzibą w Afryce Wschodniej, Południowej, Środkowej i Zachodniej, zobowiązaliśmy się do powszechnego i kontynentalnego prawa wszystkich Afrykanów do prawa do wolności wypowiedzi, dostępu do informacji w parze z ważnym prawem wszystkich do dostępu do Internetu ;

Ostro potępić niedawno wprowadzoną przez rząd Tanzanii politykę wygórowanego licencjonowania i kryminalizacji demokratycznie ważnej pracy blogerów i demaskatorów.

Z afrykańskiej perspektywy Tanzania, od dawna uważana na kontynencie afrykańskim za latarnię morską wolności, sięgającą czasów naszej walki wyzwoleńczej przeciwko kolonializmowi, aż po bycie w centrum wolnościowej solidarności pod auspicjami Organizacji Jedności Afrykańskiej ( OJA), obecnie znana jako Unia Afrykańska (UA), niestety daje niedemokratyczny przykład reszcie kontynentu.

To, wbrew cenionej na całym świecie tradycji afrykańskiej solidarności w dążeniu nie tylko do demokracji, ale także sprawiedliwości społecznej i ekonomicznej poza własnymi granicami i przy wielkich narodowych poświęceniach dla własnego narodu

Jako afrykańscy blogerzy uważamy za tragiczne i niefortunne, że Tanzania zdecydowała się teraz ograniczyć te same wolności, które znaczna większość Tanzańczyków i Afrykanów historycznie ceniła i które osiągnęła.

„Dlatego zdecydowanie wzywamy rząd Tanzanii do uchylenia represyjnych przepisów w rozporządzeniach dotyczących komunikacji elektronicznej i pocztowej (EPOCA) (treści online) z 2018 r. wolność mediów.”

Nie tylko w duchu dawnego wyzwolenia Afryki, ale co ważniejsze, w dążeniu do demokratycznej przyszłości wszystkich Afrykanów. Bez względu na wiek, przekonania polityczne i pochodzenie etnocentryczne.

Wzywamy Unię Afrykańską, Wspólnotę Wschodnioafrykańską (EAC) i Południowoafrykańską Wspólnotę Rozwoju (SADC), Wspólnotę Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) do zdecydowanego wezwania rządu Tanzanii do zmiany swojej decyzji. I żeby nowa polityka dotycząca dostępu i korzystania z internetu i jego odgałęzień stała się bardziej demokratyczna nie tylko dla blogerów, ale dla każdego obywatela Afryki, który już ma lub miałby dostęp do mediów społecznościowych lub internetu.

Słowami legendarnej ikony walki o wyzwolenie Afryki, Kwame Nkrumah, „Afryka musi się zjednoczyć!” Jako blogerzy dodajemy następującą frazę: „Afryka musi się zjednoczyć w dążeniu do demokracji, praw człowieka, sprawiedliwości społecznej i ekonomicznej”.

Podpisano ~ 153 ~

 • Takura Zhangazha (Harare, Zimbabwe)
 • Bruce Chooma, (Lusaka, Zambia)
 • Fanta Diallo, (Dakar, Senegal)
 • Jimmy Kainja, Zomba, Malawi
 • Anne-Marie Befoune (Dakar, Senegal)
 • Masake Anthony (Kampala, Uganda)
 • Paul Shalala (Kitwe, Zambia)
 • Prudence Nyamishana (Kampala, Uganda)
 • Daniel Ominde, (Kisumu, Kenia)
 • Błogosławieństwo Wawy, (Harare, Zimbabwe)
 • Fotso Fonkam, Jaunde, Kamerun)
 • Alexandre Nhampossa, (Maputo, Mozambik)
 • Nwachukwu Egbunike (Ibadan, Nigeria)
 • Dércio Tsandzana (Maputo – Mozambik
 • Jest też petycja do podpisania. Aby wziąć udział: SIGN https://secure.avaaz.org/en/petition/Africa_AU_UN_In_Defence_of_African_Bloggers_Petition/?cWqxknb

  Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

  PROS

  +
  Add Field

  CONS

  +
  Add Field
  Choose Image
  Choose Video