Rozrywka

Afryka świętuje powrót brązów z Beninu, ale pytania pozostają

braz-z-beninu

“Jest to prawdopodobnie najbardziej znacząca umowa podpisana przez naród europejski z Nigerią w odniesieniu do dyplomacji kulturalnej” – powiedział DW Yusuf Tuggar, ambasador Nigerii w Niemczech, po podpisaniu w piątek umowy o zwrocie ponad 1000 artefaktów z brązu Beninu. “Jest to bardzo znaczące osiągnięcie, bardzo znaczący kamień milowy i mamy nadzieję, że doprowadzi to do zwrotu nie tylko brązów z Beninu, ale także innych skradzionych dóbr kultury z innych krajów”.

W sumie w niemieckich muzeach znajduje się ponad 1130 artefaktów. Są one rozmieszczone w Muzeum Lipy w Stuttgarcie, berlińskim Forum Humboldta, kolońskim Muzeum Rautenstrauch-Joest, hamburskim Muzeum Kultur Świata i Państwowych Zbiorach Etnograficznych Saksonii.

Znaczenie decyzji o zwrocie brązów z Beninu podkreśla przywódca ludu Bana w Kamerunie, Fon Sikam Happi V.

“To bardzo dobra rzecz. Pozwoli to Afryce pogodzić się ze swoją przeszłością i odzyskać te przedmioty, które nigdy nie opuściłyby Afryki”, gdyby kolonizatorzy ich nie zabrali, powiedział DW Fon Happi.

Cenne artefakty zostały skradzione z dawnego Królestwa Beninu przez Brytyjczyków, gdy splądrowali miasto Benin w 1897 roku. Pałac królewski został zrównany z ziemią, a miasto Benin, w tym co jest obecnie południowym nigeryjskim stanem Edo, zostało prawie zniszczone.

Dla wielu mieszkańców Edo wiadomość o powrocie nie mogła nadejść w lepszym momencie.

“Jesteśmy naprawdę szczęśliwi z powodu wiadomości o powrocie artefaktów z Beninu” – powiedział DW Friday Osaro. “Nasze dziedzictwo i aktywa, które zostały skradzione wiele lat wstecz, są zwracane prawowitemu właścicielowi, Królestwu Beninu. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi”.

Lancelot Imansuen, działacz na rzecz restytucji, uważa, że ta decyzja zainspiruje twórców. “Jako artysta, jako człowiek z Edo, jako twórca, czuję się bardzo podniecony tym posunięciem niemieckiego rządu, aby zwrócić te dzieła sztuki” – powiedział DW.

W całej Nigerii wielu widzi to jako okazję do poznania swojej historii.

“To jest dla nas jak fizyczna historia. Każdy dzisiaj może to zobaczyć i wiedzieć, że nasi ludzie mieli historię i byli do pewnego stopnia cywilizowani, ponieważ wszystkie te artefakty nie są zabawkami, opowiadają historię” – powiedział w wywiadzie dla DW Samuel Marv, absolwent historii i projektant interfejsów użytkownika.

Dla niektórych repatriacja to za mało

Chociaż istnieje ekscytacja związana z powrotem artefaktów kulturowych do Afryki, wciąż istnieją pytania dotyczące wypłaty odszkodowań.

“Poza restytucją przedmiotów, które zostały skradzione i wystawione w europejskich muzeach, należy wypłacić odszkodowania. To pomogłoby Afryce zbudować odpowiednie muzea, w których można by umieścić te artefakty” – dodał Fon Happi.

Ify James, niezależny wykonawca, powiedział DW: “Myślę, że zwrot brązów z Beninu powinien nastąpić z ogromną rekompensatą, ponieważ zarobił im tony pieniędzy, gdy je mieli.”

Agitacja jest szczególnie silna na Facebooku. Justin Curtis, użytkownik z Liberii, skomentował filmik DW Africa o brązach, że “proces uzdrawiania powinien być rozszerzony dalej, aby zapłacić za to, co zostało zrobione Afryce. To nowy sposób postrzegania Afrykanów jako partnerów w globalnym rozwiązaniu wielu wyzwań, przed którymi wszyscy stoimy jako naród”.

Harry Koffi, inny użytkownik na stronie DW Africa na Facebooku dodał: “Muszą również zwrócić wszystkie pieniądze, które zgromadzili z muzeów, w których znajdowały się te artefakty”.

I chociaż jest mało prawdopodobne, że Niemcy zapłacą jakąkolwiek rekompensatę pieniężną, niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała podczas oficjalnej ceremonii w piątek, że kraj ten “pomaga Nigerii w ustanowieniu nowego muzeum w Benin City, które będzie również eksponować brązy z Beninu w przyszłości.”

Brązy z Beninu otwierają rozmowę o sztuce afrykańskiej

Inne kraje afrykańskie biorą przykład z piątkowego wydarzenia, domagając się zwrotu także innych artefaktów. Togo, które do 1914 roku było niemiecką kolonią, mówi, że wkrótce złoży formalną prośbę o zwrot swojej sztuki.

“Są nauczyciele-badacze, którzy są w niemieckich galeriach i muzeach, identyfikując dobra kultury z Togo”, powiedział DW Kossi Gbenyo Lamadokou, minister kultury i turystyki Togo. “Po zakończeniu identyfikacji przedmiotów w Niemczech i Francji, będziemy mogli powiedzieć, które z nich muszą zostać repatriowane”.

Lamadokou wyjaśnił, że nie cała afrykańska sztuka w europejskich muzeach została nielegalnie przejęta, a Togo jest specjalnie ukierunkowane na skradzioną sztukę.

W Tanzanii narasta debata na temat zwrotu kości dinozaura “Brachiosaurus brancai” odzyskanych przez niemieckich paleontologów w 1909 roku. Kości dinozaura zostały wydobyte z ponad 100 miejsc w Tendaguru w południowej Tanzanii. Dziś szkielet dinozaura jest gwiazdą ekspozycji w berlińskim muzeum historii naturalnej.

“Skamielina dinozaura jest ważna w sprawach badań w dziedzinie archeologii i paleontologii, więc jeśli mamy ją otrzymać, musimy również upewnić się, że mamy zasoby ludzkie, aby ją zachować – nie tylko dla dobra Tanzanii, ale również dla świata”, powiedział DW ambasador Tanzanii w Niemczech Abdallah Possy.

Abdallah Possy wyjaśnił, że naród wschodnioafrykański prowadzi negocjacje z Niemcami w sprawie zwrotu skamieniałości dinozaurów.

źródło: DW